چه سنی برای آموزش زبان دوم کودکان مناسب است؟

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، دکتر هیوا محمدی با اشاره به فواید فراگیری زبان دوم برای کودکان گفت: کودکان دو زبانه نسبت به سایر کوکان از انعطاف پذیری ذهنی و مغزی بیشتری برخوردار بوده و توانایی های ذهنی بهتری دارند.

وی در خصوص اینکه از چه سنی می توان به کودکان زبان دوم را آموزش داد گفت: بین یادگیری زبان و فراگیری زبان تفاوت وجود دارد، هر نوزادی از بدو تولد قدرت فراگیری دو یا حتی سه زبان را دارد، اما بحث یادگیری زبان موضوع دیگری است.

محمدی تصریح کرد: فراگیری زبان با استفاده از حافظە ناخودآگاه صورت می گیرد. بە اینصورت که نوزاد زبانی که والدین و اطرافیان با آن مکالمه می کنند را بدون تلاش و بە شکل ناآگاهانە در حافظە ناخودآگاه خود ذخیره کرده و به تدریج قدرت تکلم به آن زبان را پیدا می کند، مشابه آنچه نوزادان زبان مادری خود را فرا می‌گیرند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: اگر نوزاد از همان بدو تولد در معرض دو یا سە زبان باشد، به تدریج  با استفاده از ضمیر ناخودآگاه و بدون کوچکترین زحمتی قادر خواهد بود هر دو یا سه زبان را فراگیرد، ولی مهم است کە منبع هر زبان برای کودک تغییر نکند، یعنی اگر پدر یا مادر زبانی را برای ارتباط با فرزندشان انتخاب می کنند نباید آن را تغییر دهند و این مسالە بخصوص در سنین پایین‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی افزود: بطور مثال اگر پدر با کودک به زبان محلی (کُردی، ترکی و …) صحبت می کند باید همواره با همین زبان با کودک تکلم کند و اینطور نباشد که یک بار با زبان محلی و یک بار با زبان فارسی با کودک صحبت کند و یا برعکس.

محمدی تصریح کرد: در بحث زبانهای خارجی مانند زبان انگلیسی عمدتا به کودک زبان را آموزش می دهند. در این صورت کار به وسیله حافظە خودآگاه انجام می گیرد که مسائل و بحثهای خاص خود را دارد.

وی افزود: در خصوص سن شروع یادگیری زبانِ دوم نظرات مختلفی وجود دارد، برخی معتقدند این سن باید از زمانی باشد که کودک زبانِ اول را به خوبی فراگرفته باشد. دسته‌ای دیگر هم معتقدند سن چهار تا پنج سالگی که کودک آگاهی زبانی پیدا می کند برای آموزش زبانِ دوم مناسب است، ولی بە روش طبیعی در محیط زبانی مناسب، فراگیری چند زبان از همان ابتدا ممکن بودە و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین روش آموزش زبانِ دوم به کودکان استفاده از ضمیر ناخودآگاه است، بطوری که کودک بتواند زبانِ دوم را در محیط طبیعی از اطرافیان خود بشنود. در این صورت به راحتی کودک دو زبانه خواهد شد.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا