ورود فناوری‌های نوین در حوزه نشر و کتاب

انتشارات موفقیت‌شناسی

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف «توسعه و تنوع بخشی به سبد خدمات کتابخانه‌های عمومی کشور» به امضای پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رسید.

این تفاهم‌نامه فرصتی برای «حمایت از توسعه نسل­ های جدید کتابخانه‌­ها» و «ایجاد الگوهای جایگزین کاربست فناوری­ های نوین در مدیریت کتابخانه­‌ها (از قبیل کتابخانه بدون کتاب)» و «کمک به توسعه فعالیت‌های استارتاپ­‌ها، واحدها و موسسات فناور از طریق ساماندهی و هم‌افزایی ظرفیت‌های موجود» است.

باید فناوری‌ و نوآوری را به دورترین نقاط کشور متصل کنیم

صالحی در این مراسم با اشاره به نگاه ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به توسعه فناوری، گفت: یکی از تلاش‌های معاونت علمی در این حوزه، حمایت از فناوری‌های نوظهوری است که برای نخستین بار در کشور به کار گرفته می شود که در این راستا معاونت از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق حمایت می­ کند.

وی افزود: یکی از مثال‌های برجسته این کار در موضوع محصولات ضدعفونی‌کننده کتب و تجهیزات کتابخانه ­ای نمود یافت. این محصولات با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال بررسی برای تولید و نهایی شدن است.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: در شیوع ویروس کرونا نیز معاونت از شرکت‌ها برای تولید محصولات مرتبط با حوزه کرونا حمایت کرد تا شرکت ها روند تولید این محصولات کاربردی را طی و آنها را به بازار عرضه کنند.

به گفته صالحی، باید با «به‌کارگیری ظرفیت‌ها و بهره‌برداری از امکانات زیرساختی، قانونی و اعتباری» و «تقویت و گسترش همکاری‌ها و فعالیت‌های مشترک»، توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری حوزه نشر و کتاب را محقق کنیم.

وی همچنین گفت: دیگر ماموریت معاونت علمی و فناوری ایجاد زیرساخت­های فناورانه در اقصی نقاط کشور و توسعه زیست بوم نوآوری در مناطق کمتر برخوردار است تا همه شهرها و روستاها در دورترین نقاط کشور نیز به این زیرساخت ها و امکانات دسترسی داشته باشند.

صالحی افرود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا بسترهای لازم برای توسعه نظام نوآوری با بهره ­گیری از ظرفیت نهاد کتابخانه­ ها را در کشور را ایجاد کند. این کار روند ورود و توسعه فناوری در کل کشور را تسهیل می‌کند.

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اضافه شدن یک میلیون متر مربع به فضای زیست بوم نوآوری کشور، تاکید کرد: با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از مراکز رشد، مراکز نوآوری و پارک‌های علم و فناوری، این فضا به زیست‌بوم نوآوری کشور افزوده شده است.

وی ادامه داد: استفاده از فناوری در حوزه کتابخانه کشور و توسعه کتاب های الکترونیکی ضروری است و در این تفاهم نامه همکاری تلاش می­ کنیم با کمک فناوری، نظام نوآوری در کتابخانه‌­های عمومی در کل کشور تسری دهیم.

کمک به توسعه استارتاپ­ ها، واحدها و موسسات فناور از طریق ساماندهی، هم افزایی و ارتقای ظرفیت های موجود، حمایت ­های مادی و معنوی هدفمند و اثربخش از کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه در زیست بوم فناوری و نوآوری، حمایت از توسعه نسل های جدید کتابخانه­ ها و الگوهای جایگزین بکارگیری فناوری­ های نوین در مدیریت کتابخانه ها، از جمله اهداف این تفاهم نامه همکاری است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، از دیگر اهداف این همکاری مشترک، می­ توان به هدایت و بهره­‌گیری زیرساخت‌­ها و ظرفیت­‌های موجود در فضاهای کتابخانه های عمومی متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل­‌های سطح کشور با اولویت مناطق روستایی و کمتر برخوردار، سوق دهی به مشاغل دانش پایه در راستای توسعه و شکل­ گیری دانش و کسب و کارهای نوین اشاره کرد.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا