توصیه‌های طلایی برای سخنرانی بهتر

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، افراد زیادی هستند که در نگاه اول مهارت‌هایی چون فن بیان و سخنوری صحیح ندارند، اما آن‌ها به مرور زمان یاد می‌گیرند. وقتی بیشتر افراد به چگونگی بهبود مهارت‌های گفتاری عمومی فکر می‌کنند، اغلب یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی را که در اختیار دارند، نادیده می‌گیرند و آن صدای گفتاری است.

نکات متداول سخنرانی در جمع ممکن است شامل نحوه شروع سخنرانی یا چگونگی مبارزه با اعصاب باشد، اما صدای شما بر تأثیر سخنرانی تان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند موفقیت شما را یا تضمین و یا به طور کامل ویران کند.

خوشبختانه، شما می‌توانید یاد بگیرید که از صدای خود، دقیقاً مانند نواختن یک ساز موسیقی، برای افزایش قدرت و اقناع خود در هر مکالمه یا سخنرانی استفاده کنید.

تمام آن چه شما نیاز دارید این است که کمی راهنمایی تان کنند. بنابراین، در این مطلب ۶ نکته را به شما یاد می‌دهم که این نکات می‌توانند به شما کمک کنند که صدای خود را هنگام سخنرانی در جمع تقویت  کنید.

با سرعت پایین صحبت کنید

وقتی با سرعت پایین صحبت می‌کنید، صدای شما قدرت و اقتدار بیشتری دارد و شنوندگان شما فرصتی برای جذب و تأمل در صحبت‌های شما پیدا می‌کنند.

صدای مکالمه‌ای که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد به کلمات شما اهمیت بیشتری می‌بخشد.

افراد قدرتمند به آهستگی صحبت می‌کنند، صریح حرف می‌زنند و با اطمینان ابراز وجود می‌کنند.

هنگامی که خیلی سریع صحبت می‌کنید، میزان صدای شما افزایش  پیدا می‌کند و اغلب به چیزی جیرجیرک مانند و شبیه کودک تبدیل می‌شود که این موضوع از تأثیر کلمات و تأثیر شما بر مخاطب می‌کاهد، زیرا شنوندگان اهمیت یا ارزش گفته‌های شما را پایین تصور می‌کنند؛ بنابراین به یاد داشته باشید که یک صدای بلند و با اعتماد به نفس و با سرعت یکنواخت منجر به یک سخنرانی قدرتمند و تأثیرگذار خواهد شد.

از تمرینات صوتی استفاده کنید

صدای انسان مانند عضله است، با ورزش و استفاده می‌توان آن را قوی‌تر کرد.

بسیاری از افرادی که صدای ضعیفی دارند، با تمرین کردن مکرر صحبت کردن، به سخنرانانی قدرتمند و با اعتماد به نفس تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال؛ هنگام رانندگی یا گشت و گذار، یک قطعه شعر را به خاطر بسپارید و آن را به طور مرتب بخوانید و تصور کنید که در حال ارائه نمایش دراماتیک روی صحنه، مقابل تعداد زیادی از مردم هستید.

احساسات و قدرت و تأکید و انرژی را در کلمات قرار دهید و با سرعتی نسبتا آرام صحبت کنید و تأکید روی هر کلمه را در خط شعر تغییر دهید و در نتیجه معنی خط را تغییر دهید.

 

صدای خود را ضبط کنید و گوش دهید

همان طور که توانایی صحبت کردن با قدرت را افزایش می‌دهید، صدای خود را با خواندن شعر یا قسمت‌هایی از نمایشنامه ضبط کنید. این صدا‌های ضبط شده را بار‌ها و بار‌ها تکرار کنید و به دنبال روش‌هایی برای بهبود تلفظ و آهنگ خود باشید.

مکالمات تلفنی را ضبط کنید

با ضبط کردن مکالمات و گوش دادن به آن‌ها می‌توانید سطح تسلط صوتی خود را افزایش دهید و هر بار که صدای خود را ضبط و پخش می‌کنید، روش‌های مختلفی را می‌شنوید که می‌توانید دفعه بعدی انتقال مطلب و بیان خود را بهبود ببخشید.

روی مکث‌ها تمرکز کنید

گیرایی و قدرت یک سخنرانی در سکوت‌هایی وجود دارد که هنگام حرکت از نقطه‌ای به نقطه دیگر ایجاد می‌کنید.

چهار نوع مکث وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها قدرت بیشتری در سخنرانی خود داشته باشید که آن‌ها عبارتند از: “مکث حسی”، “مکث دراماتیک”، “مکث تأکیدی” و “مکث مکمل جمله”.

خوب بخورید و بنوشید

انرژی برای گفتار خوب و فرافکنی صدا ضروری است. بنابراین، قبل از یک صحبت کوتاه، کمی غذا بخورید، چرا که  این اطمینان را می‌دهد که هنگام شروع صحبت، سرحال و هوشیار هستید و عملکرد مغز در بهترین حالت خود است.

قبل از یک صحبت طولانی، خوب غذا خوردن ضروری است. یک صبحانه یا ناهار با پروتئین بالا به شما انرژی می‌دهد که ۴ تا ۵ ساعت کالری برای سوزاندن داشته باشید، زیرا پروتئین غذای مغز است و شما برای فکر و صحبت مؤثر به آن نیاز دارید و این کار باعث می‌شود که صدای شما قوی بماند و ذهن شما پاک شود.

برای اطمینان از بهترین صدای ممکن، فقط قبل و در حین صحبت خود آب بنوشید.

آب سرد می‌تواند تار‌های صوتی شما را خنک کند و میزان گرمای صدای شما را کاهش دهد. هنگامی که گلو درد دارید، صحبت کردن واضح و فراخوانی صدا می‌تواند دشوار باشد و اگر این اتفاق افتاد، آب گرم را با مقدار زیادی عسل و آب لیمو بنوشید که این ترکیب معجزه‌آسا در چندین مورد مرا نجات داده است.

با دنبال کردن این ۶ مرحله صدای گفتاری خود را به شدت بهبود می‌بخشید و احساس اعتماد به نفس و آمادگی همراه با تمرین این مهارت‌ها احساس غیر قابل توقفی را در شما ایجاد می‌کند.

این یک روش عالی برای غلبه بر هراس مرحله‌ای است که ممکن است در مقابل جمعیت زیادی با آن کنار بیایید.

برگرفته از مقاله برایان تریسی

پایام پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا