کاهش هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره طرح‌های کاهش شدید هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان سازمان در دو بخش بستری و سرپایی گفت: ضوابط نظام ارجاع را تدوین کرده‌ایم و احتمالا تا پایان هفته تقدیم هیئت امنا خواهد شد. اگر نظام ارجاع مصوب و اجرایی شود، ما آمادگی داریم فرانشیز سهم بیمار را در بخش سرپایی شدیدا کاهش دهیم.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از همشهری آنلاین، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این باره اظهار کرد: طرح کاهش هزینه‌های درمان در بخش بستری در سال جاری مصوب و به سراسر کشور ابلاغ شد که بر اساس آن هر کجا سازمان تامین اجتماعی بیمارستان ملکی ندارد، درمان بیمه شدگان ما در بیمارستان‌های دولتی رایگان است و بیمه شدگان ما همان فرانشیز ۱۰ درصدی را هم دیگر نمی‌پردازند.

وی افزود: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی این طرح را اجرا و برخی دیگر اجرا نکردند؛ این در حالی است که ما آمادگی  داریم آن ۱۰ درصد فرانشیز را همان روزی که بیمار ترخیص می شود به صورت نقد بپردازیم و الباقی را هم سرماه تسویه کنیم، زیرا به سامانه نسخه الکترونیک ما هم متصل هستند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه اما در بخش درمان سرپایی، کار بسیار پیچیده تر است گفت: در سطح دنیا تقاضای القایی در بخش بستری بسیار کم است اما در بخش سرپایی بالاست و نمی توان به این موضوع بی توجه بود. اجرای طرح کاهش هزینه های درمان در بخش سرپایی، تابع اجرای نظام ارجاع است.

سالاری ادامه داد: ضوابط نظام ارجاع را تدوین کرده ایم و احتمالا تا پایان هفته تقدیم هیئت امنا خواهد شد. اگر نظام ارجاع مصوب و اجرایی شود، ما آمادگی داریم که فرانشیز سهم بیمار را هم در درمانگاه سرپایی و هم در بخش خدمات پاراکلینیک مانند داروخانه‌ها، مراکز تصویربرداری و غیره تقبل کرده و پرداخت از جیب بیمه شده را شدیدا کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه شش هفت ماهی است که روی پیش نویس ضوابط طرح مذکور کار کرده و برآورد هزینه هم انجام داده ایم عنوان کرد: اجرای این طرح گرچه  سرجمع هزینه درمان ما را کمی بالا می برد، ولی اثرات اجتماعی آن برای بیمه شدگان بسیار قابل توجه است و سازمان وظیفه دارد آن را انجام دهد. این طرح مبتنی بر نظام ارجاع است و اگر ضوابط آن توام با نظام ارجاع، اجرایی شود، شاهد کاهش محسوس هزینه درمان بیمه شدگان خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه زمان اجرای طرح، بستگی به تصمیم هیئت امنا دارد گفت: شاید بهتر باشد با توجه به تغییر دولت، در آینده کسان دیگری آن را اجرا کنند و ما اجرای آن را بی هنگام شروع نکنیم. به هرصورت کار اساسی انجام شده، ضوابط تدوین و محاسبات و برآوردها انجام شده است.

سالاری گفت: حتی  در بخش هایی سه تا چهار برابر پرداخت از جیب بیمه شدگان را کاهش می دهد و اگر به عنوان مثال در یک بخشی تا ۵۰ درصد هزینه با بیمه شده باشد تا ۱۰ درصد کاهش می یابد، منتها مبتنی بر نظام ارجاع و پزشک خانواده است و باید زمان و شرایط اجرا مناسب باشد.

​خدمات تامین‌اجتماعی غیرحضوری شد

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به غیرحضوری شدن ​خدمات تامین‌اجتماعی هم اشاره کرد و گفت: اغلب خدمات تامین اجتماعی در قالب طرح ۳۰۷۰ با هدف عدم مراجعات حضوری به شعب و کارگزاری‌های این سازمان به ویژه در دوران کرونا غیرحضوری شد.

سالاری در خصوص اهم اقدامات این سازمان در دوران کرونا عنوان کرد: در این ایام تمامی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت ودرمان سازمان تامین اجتماعی در خدمت مردم بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین با هدف عدم مراجعات حضوری در این ایام، باتوجه به شیوع کرونا و به منظور دریافت و تمدید دفترچه و هر یک از اقدامات بیمه‌ای، اغلب خدمات تامین اجتماعی در قالب طرح ۳۰۷۰ غیرحضوری شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در خصوص حق بیمه و وصول حق بیمه و امثالهم نیز سازمان تامین اجتماعی با ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با بیمه‌شدگان و کارفرمایان همکاری داشته و در برخی از فرآیندها بیش از توان نیز مشارکت کرده است.

سالاری با اشاره به همکاری متقابل دولت در این زمینه نیز افزود: دولت نیز متقابلا در این حوزه از سازمان تامین اجتماعی حمایت کرده و به منظور جبران کاهش درآمدها در دوران کرونا، با کمک و پشتیبانی مانع از اختلال در انجام تعهدات و وظایف سازمان شده است.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
همشهری آنلاین

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا