راه اندازی دبیرخانه‌ای برای پشتیبانی محتوایی اساتید دانشگاه آزاد

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی،  تا حرف از کرونا در فضای دانشگاهی به میان می‌آید همه یاد کلاس‌های آنلاین و تأمین اینترنت رایگان برای دانشجویان و برگزاری جلسه دفاع مجازی می‌افتند. فارغ از اینکه شاید از مدرک تحصیلی مهم‌تر و همپای اهمیت علم‌آموزی، این کارکرد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه است که روی زندگی پسادانشگاهی دانشجویان اثرات زیادی می‌گذارد.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در پرونده «سایه کرونا بر فرهنگ دانشگاه» قصد دارد از طریق گفتگو با معاونان فرهنگی دانشگاه‌های مختلف به بررسی عملکرد دانشگاه‌ها در این زمینه بپردازد. در نخستین شماره به سراغ فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رفتیم تا اتفاقات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در عصر کرونا را مورد بررسی قرار دهیم.


فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دانشگاه بدون حضور دانشجویان کم‌فروغ است و یکی از عوارض منفی کرونا عدم حضور دانشجو‌ها در دانشگاه است.

وی با بیان اینکه مجازی شدن آموزش دانشگاه‌ها موجب محدودیت برنامه‌های فرهنگی شده است، گفت: البته  زمانی هم که دانشجویان در دانشگاه حضور داشتند، تعداد کسانی که مخاطب برنامه‌های فرهنگی بودند بخش کمی از دانشجویان بودند اما حضور آنها باعث نمی‌شد که این سوال را بپرسیم که برای پوشش «یک یکم» و به عبارتی تمامی مخاطبان چه باید کرد؟ اما الان در حال حاضر شیوع بیماری کرونا و غیرحضوری شدن دانشگاه موجب شده که به فکر بیفتیم چه اقداماتی می‌شود برای استقبال حداکثری دانشجویان از برنامه‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی انجام داد.

باید تأثیرگذاری فرهنگی از طریق اساتید و کلاس‌های درسی پیگیری شود

فرزاد جهان‌بین با اشاره به اینکه یکی از فضاهایی که می‌توان دانشجویان بیشتری را مخاطب برنامه‌های فرهنگی قرار داد، کلاس‌های درسی است، افزود: باید تأثیرگذاری فرهنگی از طریق اساتید و کلاس‌های درسی پیگیری شود که در این صورت اثرگذاری عمیق‌تر و ماندگارتری خواهد داشت. این مسائل می‌تواند هم از طریق اساتید دروس معارف و هم از طریق اساتید دروس تخصصی مطرح شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص استفاده دانشجویان از فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که دانشجویان در دانشگاه حضور داشتند بخش قابل توجهی از زمانشان را در فضای مجازی سپری می‌کردند که این زمان در حال حاضر بیشتر هم شده است. بنابراین باید برای فضای مجازی هم فکری بشود که هم از ظرفیت و مشارکت دانشگاهیان در بخش‌های فرهنگی استفاده شود و هم در سطح بالاتر، اکوسیستمی در دانشگاه طراحی شود که ارتباط با دانشجویان بر مدار فرهنگی شکل بگیرد.

تشکل‌های دانشجویی در دوران غیبت دانشجویان باید قوی‌تر از پیش عمل کنند

وی با تأکید بر نقش مهم تشکل‌ها، بسیج دانشجویی و کانون‌های دانشجویی، تصریح کرد: این بخش‌ها باید در دوران غیبت دانشجویان در دانشگاه قوی تر از دوران حضور آنها ظاهر شوند.

جهان‌بین گفت: بر اساس آنچه گفته شد برای اثرگذاری فرهنگی در دوران کرونا و غیبت دانشجویان باید روی سه حوزه اساتید، فضای مجازی و تشکل‌ها، بسیج دانشجویی و کانون‌ها متمرکز شویم.

راه‌اندازی دبیرخانه حمایت و پشتیبانی محتوایی و تامین استاد در دانشگاه آزاد

وی تأکید کرد: در بخش فعالیت اساتید، هر چه که اساتید از نظر فرهنگی قوی‌تر و توانمندتر باشند اثرگذاری بیشتری در کلاس دارند و در این زمینه زیرساخت‌هایی لازم است. در این راستا دبیرخانه حمایت و پشتیبانی محتوایی و تأمین استاد تأسیس و سامانه‌ای راه اندازی شده که مراحل نهایی را می‌گذراند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد ادامه داد: تمام واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند برای دوره‌هایی که برگزار می‌کنند از ظرفیت این دبیرخانه و سامانه برای دانش افزایی و ارتقا اساتید استفاده کنند.

جهان بین گفت: البته مهم تر از زیرساخت‌های قانونی تعامل و همفکری و همراهی با اساتید است.

استفاده از فضای مجازی برای برگزاری جشنواره حماسه تا حماسه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در بخش فضای مجازی، جشنواره حماسه تا حماسه درحال برگزاری است. در این جشنواره دانشگاهیانی که بتوانند ۵ پست در رابطه با حماسه‌هایی که از هفته دفاع مقدس تا ۲۲ بهمن هست منتشر کنند وارد رقابت می‌شوند و ابتدا در سطح واحد و سپس در سطح استان و کشور ارزیابی خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هشتگ از حماسه تا حماسه بیش از ۵۰ هزار بار در فضای مجازی ثبت شده است، گفت: این مساله با تلاش و استقبال دانشگاهیان اتفاق افتاده است.

سامانه دانشجویار در روز دانشجو راه اندازی شد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه دانشجویار در این دانشگاه گفت: خدماتی که تاکنون به صورت حضوری به دانشجویان ارائه می‌شد از این پس در این سامانه و به صورت مجازی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از خدمات این سامانه ایجاد بازاری است که دانشجویان در آن می‌توانند محصولاتی را که تولید می‌کنند اعم از محصولات فرهنگی، علمی و… به فروش برسانند.

فرزاد جهان‌بین در پایان خاطرنشان کرد: در بحث تشکل‌ها و کانون‌ها نیز آیین نامه‌ها را اصلاح کرده و تلاش داریم موانع نقش آفرینی را برطرف کنیم تا فعالان دانشجویی بتوانند به‌راحتی فعالیت کنند.

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا