سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق درباره گردشگری

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در تفاهم با وزیر فرهنگی، گردشگری و آثار باستانی عراق، از تلاش برای رفع موانع گردشگری زمینی با عراق و تردد افراد با خودروهای شخصی در تمام طول سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، یادداشت تفاهم همکاری‌های گردشگری بین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی جمهوری عراق از سوی سید عزت‌الله ضرغامی و حسن ناظم امضا شد.

ضرغامی این تفاهم‌نامه را موجب تسهیل روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور دانست و افزود: رابطه تمدنی بین ایران و عراق از دوران باستان تا پس از اسلام ‌و تا امروز بی‌بدیل بوده است و ملت‌ها از دو دولت توقع دارند که برای برداشتن موانع و تسهیل هرچه ‌بهتر روابط بین دو کشور تلاش کنند.

او میراث‌فرهنگی و گردشگری را که ماموریت مشترک دو طرف است، دارای ظرفیتی بالا در هم‌گرایی و انسجام بین دو ملت دانست و اظهار کرد: این حوزه‌ها در دیپلماسی عمومی نقشی برجسته دارند که می‌توانند مقوم سایر حوزه‌ها از جمله دیپلماسی سیاسی و اقتصادی نیز باشند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر برداشتن موانع و تسهیل روابط بین دو ملت، افزود: در زمینه گردشگری هوایی منعی وجود ندارد و روابط برقرار است، اما در این یادداشت بر برداشتن موانع در زمینه گردشگری زمینی در تمام دوران سال تاکید شده است که تنها به زمان اربعین محدود نشود و امکان تردد مردم با خودروهای شخصی در طول سال نیز فراهم شود. در این راستا نیز کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای صدور پلاک است.

ضرغامی، گردشگری زیارتی را مهم‌ترین زمینه همکاری طرفین دانست و بیان کرد: اربعین بزرگ‌ترین اجتماع بشری و پدیده‌ای بی‌بدیل در جهان است که به‌دنبال ثبت جهانی آن هستیم.

او بر اصالت‌بخشی به آژانس‌های مسافرتی و به رسمیت شناختن آن‌ها همچنین انجام سفر از این طریق تاکید کرد و یادآور شد: ترویج سفر از طریق آژانس‌ها موجب رونق اقتصاد و اشتغال بین دو کشور می‌شود و سلامت و اعتبار گردشگری را فراهم می‌کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین بیان کرد: امیدواریم رونق گردشگری زمینی بین ایران و عراق و از طریق آژانس‌های مسافرتی موجب تحول گردشگری بین دو کشور شود.

حسن ناظم، سفر به ایران را دارای اهمیتی ویژه‌ ‌دانست و افزود: پس از فروکش کردن همه‌گیری کرونا برای سفر به ایران و عملیاتی کردن برنامه‌ها و پروژه‌های مشترک در حوزه‌های هنری، فرهنگی و ‌گردشگری برنامه‌ریزی ویژه کرده‌ایم و در هیأتی عالی‌رتبه با حضور مسؤولان حوزه‌های مربوطه به ایران آمده‌ایم.

او به رایزنی‌ها با طرف ایرانی در راستای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن اربعین اشاره کرد و از برنامه‌ریزی‌های دولت عراق برای معابر مرزی بین دو کشور خبر داد.

ناظم بر اهمیت گردشگری دینی و مذهبی بین ایران و عراق تاکید کرد و افزود: این نوع سفر به دلیل عقاید مردم دو کشور  جامع هدف میلیونی دارد که با توجه به مفهوم جدید گردشگری پس از کرونا باید بازتعریف شود.

وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی عراق بیان کرد:  امیداریم نتیجه این سفر منجر به تقویت روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین دو کشور شود.

بر اساس این تفاهمنامه طرفین در راستای ارائه تسهیلات روادید برای گردشگران دو کشور همچنین مبادله قوانین، دستورالعمل‌ها و تسهیلات بانکی در زمینه سرمایه‌گذاری گردشگری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی از جمله هتل‌سازی اعلام آمادگی کرده‌اند.

این تفاهم‌نامه به مدت دو سال دارای اعتبار بوده و به‌طور خودکار قابل تمدید خواهد بود، مگر این‌که یکی از طرفین سه ماه قبل از تاریخ انقضاء، در پیامی کتبی و از طریق مجاری دیپلماتیک تمایل خود را برای پایان دادن به آن به طرف مقابل اعلام کند.

هیأت عراق که در رأس آن وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق است از ۱۹ خردادماه به ایران سفر کرده و از شهرهای قم و مشهد دیدار داشته و با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات، رییس سازمان حج و زیارت و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدارهای جداگانه ای داشته است که محور این گفت‌وگوها بیشتر تسهیل سفر به ویژه در دوران اربعین و توسعه همکاری‌های فرهنگی بوده است.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا