در این ایام مناسک عزاداری برگزار نمی‌شود و مرحله‌ی سوگ در افراد پیچیده می‌شود

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به تاثیر اختلالات روانشناسی بر سلامت روان افراد، گفت: «در شرایط شیوع ویروس کرونا که سوگ‌های حل نشده زیاد است، باید خیلی دقت شود، زیرا در این شرایط مناسک عزاداری برگزار نمی‌شود و مرحله‌ی سوگ در افراد پیچیده می‌شود و با اضافه شدن فقدان‌های شغلی و مالی، شرایط بحرانی و پیچیده خواهد شد که مشاورین و متخصصین بایستی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

علی بهرام‌نژاد در اولین وبینار با محوریت افکار خودکشی، با اشاره به اهمیت نقش کارکنان سلامت در کنترل و پیشگیری از این‌گونه معضلات اظهار کرد: «رسانه‌ها نیز در تشدید و یا کمک به کنترل این معضل نقشی اساسی و مهم را به عهده دارند چراکه نحوه‌ی انعکاس این اخبار در تشدید و یا کنترل این آسیب خاص بسیار تاثیرگذار خواهد بود».

وی در ادامه با ارائه‌ی نتایج تحقیقات در این زمینه به تحلیل این معضل از دیدگاههای مختلف پرداخت و افزود: «یکی از غم‌انگیزترین مرگ‌ها خودکشی است. از طرفی پیشگیری از خودکشی راحت‌ترین روش است و باید به این مهم توجه کرد که اختلالات روانپزشکی از قبیل افسردگی، اختلالات اضطرابی و شخصیت، همیشه ردی در خودکشی دارند و خودکشی بیشتر در دامنه‌ی سنی ۱۵ تا ۳۵ سال اتفاق می‌افتد که در مردها خودکشی منجر به فوت، و در زنان اقدام به خودکشی بیشتر است».

بهرام‌نژاد در بخش دیگری از توضیحات خود خاطرنشان کرد: «عوامل دخیل در خودکشی اختلالات روانشناسی، مشکلات بین فردی، اقتصادی و فقدان‌ها است به خصوص در شرایط شیوع ویروس کرونا که سوگ‌های حل نشده زیاد است و باید خیلی دقت شود زیرا در این شرایط  مناسک عزاداری برگزار نمی‌شود و مرحله‌ی سوگ در افراد پیچیده می‌شود و با اضافه شدن فقدان‌های شغلی و مالی، شرایط بحرانی و پیچیده خواهد شد که مشاورین و متخصصین بایستی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند».

وی در ادامه و در توضیح ویژگی‌های فردی که فکر خودکشی دارد، گفت: «این افراد اغلب دارای ویژگی‌هایی از قبیل تردید و دودلی، تکانش‌گری، محدودیت افکار و احساس هستند که در مقابل مشاوره بایستی ویژگی‌هایی از قبیل آرام بودن، گوش دادن موثر و فعال، سعی در پیدا کردن روزنه‌ی امید و مسلط بودن مشاور به روش‌های موثر و علمی تعامل با افراد در معرض خودکشی را دارا باشد».

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا