سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

درباره راه‌اندازی مرکز «فرآموز» با رویکرد مراقبت از مادر و کودک در پایتخت

مدیر کل سلامت شهرداری تهران از رویکرد جدید مراکز «فراموز» پایتخت در سال جاری خبر داد و گفت: مراکز فراموز در رویکرد جدید برای نخستین بار در۳ سطح رتبه بندی شد و براساس رتبه خود نسبت به ارایه خدمات به مادر و کودک از بدو تولد تا ۶ سالگی خواهند پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، حمید صاحب با بیان اینکه کاربری مورد انتظار از مراکز فرآموز بر اساس نیازهای روز جامعه تعریف و عملکرد این مراکز برای رفع این نیازها هدف‌گذاری شده است، افزود: ضعف ساختار مراقبتی و حمایتی از بدو کودکی با توجه به اهمیت رشدی این گروه سنی، نبود امکان اتصال خدمات داوطلبانه و مردمی به این دسته از کودکان و نیز ضرورت توجه به سنین زیر ۶ سال سبب شده است کاربری مراکز فرآموز برالی رفع این نیازها تغییر کند.

صاحب افزود: مراکز فرآموز در سال جاری علاوه بر ارایه خدماتی که تاکنون به گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال ارایه می کردند به کودکان بدو تولد تا ۶ سالگی و مادران آنان خدمات آموزشی، رفتاری ارایه خواهند کرد و این مراکز و کارشناسان آن در کنار مادر کمک می کنند تا دوران قبل از بارداری، حین و بعد از آن و نیز دوره مهم فرزندداری از بدو تولد تا ۶ سالگی را به درستی سپری کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه توجه به مادران و نیز توجه به رشد و تکامل فرزند از بدو تولد از رویکردهایی است که در مراکز فرآموز به آن توجه شده است، گفت: ایجاد محیط غنی از حس مادرانگی، تأمین احساس امنیت و اعتماد تربیت رفتاری و هیجانی کودک ایجاد محیط مناسب رشد همه جانبه و ایجاد پیوند احساسی با کودک از اقداماتی است که در مراکز فرآموز پیگیری خواهد شد.

صاحب با بیان اینکه در مراکز فرآموز موضوعات مرتبط با مادر و جنین تا تولد نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در گذشته برنامه های آموزشی برای خانواده ها درباره الزامات فرزندآوری، بارداری به هنجار، مراقبت های حین بارداری و مشکلات احتمالی در این دوران وجود نداشت، اما در رویکرد جدید، اداره سلامت شهرداری به این موضوعات ورود کرده و تلاش می کنیم با اجرای برنامه هایی در مراکز فرآموز خلأهای گذشته را جبران کنیم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اضافه کرد بروز تنیدگی روانی در دوران بارداری از چالش های این دوره است و از این رو در مرکز فرآموز منطقه ۲ به عنوان اولین مرکز فرآموز با رویکرد جدید در تهران، کارشناسان با مادر در دوران بارداری ارتباط و تعامل نزدیکی برقرار کرده و به مادر کمک می کنند تا این چالش دوران بارداری را با موفقیت پشت سر بگذارد.

به گفته وی، اطمینان دادن به مادر درباره سلامت بارداری مقابله با مشکلات جسمی ناشی از بارداری کاهش ناهنجاری های مادرزادی داخل رحمی و نیز انجام تست ها و غربالگری از دیگر اقداماتی است که در مراکز فرآموز در راستای انجام ماموریت‌های جدید محوله به این مراکز دنبال می شود.

صاحب با تشریح وظایف مراکز فرآموز در رویکرد جدید این مراکز، گفت: ترغیب به تصمیم گیری برای بارداری، کمک به گذران سلامت دوره بارداری کمک به تولد نوزاد با ارایه آموزش‌های مرتبط همکاری با مادر برای گذراندن دوره نوزادی تا ۲ سالگی و نیز همکاری برای ارایه آموزش به کودکان ۲ تا ۶ سال برای آماده کردن مادر و فرزند برای ورود به دوره جدیدی از زندگی از اقداماتی است که در مراکز فرآموز پیگیری می شود.

وی مهمترین رویکرد مراکز فرآموز را مراقبت از مادران در دوران بارداری و فرزندان از بدو تولد تا ۶ سالگی دانست و اظهار کرد: تربیت حسی، آموزشی، امنیت سلامت و تغذیه مادران و کودکان از دیگر رویکردهایی است که به شکل خاص در سال جاری از سوی مراکز فرآموز دنبال می شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر اینکه مداخلات مورد نیاز برای مراقبت و ترغیب والدین به فرزندآوری در مراکز فرآموز در ۳ سطح تعریف شده است، افزود: در سطح نخست ارایه آموزش های عمومی و آگاه سازی مادران درباره موضوعات اولیه بارداری و نیز لزوم فرزند آوری با گسترده مخاطب عمومی و خانواده در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل سلامت شهرداری تهران؛ مراکز فرآموز در سطح ۲ با گسترده مادران باردار باید با ارایه آموزش‌های تجویزی برای حین و پس از بارداری شامل اصلاح باورهای شناختی در حوزه فرزندآوری و ملاحظات اجتماعی و فرهنگی مرتبط با آن از بارداری و سلامت مادران مراقبت کنند.

بر اساس گزارش سایت شهر، صاحب خاطرنشان کرد: در سطح سوم مداخلات مراکز «فرآموز» نسبت به ارایه آموزش های مراقبتی شامل مواجهه درست با نوزاد نارس و دارای اختلال و نیز ارجاع تخصصی به خدمات کلینیکال به مادرانی که نوزاد نارس و دارای اختلال  دارند اقدام خواهند کرد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا