با آثار منفی خواب زیاد و کم خوابی آشنا شوید

تحقیقات نشان داده کسانی که روزانه بیشتر از ۹ تا ۱۱ ساعت می‌خوابند، ریسک گرفتگی رگ قلب در آن‌ها بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آثار منفی کمبود خواب بر سلامتی بر کسی پوشیده نیست. با این حال، لازم به ذکر است که خواب زیاد هم می‌تواند عوارض منفی‌ای داشته باشد و ممکن است دقیقاً به همان اندازه‌ی کمبود خواب مضر باشد.

دانشمندان تأکید دارند افراد ۲۶ تا ۶۴ سال باید روزانه ۷ تا ۹ ساعت خواب داشته باشند و هر مقدار خواب کمتر از این میزان می‌تواند پیامد‌هایی جدی برای سلامتی داشته باشد.

۱- افزایش وزن

تحقیقات نشان داده کسانی که روزانه کمتر از ۵ ساعت می‌خوابند اغلب با سرعت بیشتری دچار اضافه وزن می‌شوند و احتمال چاقی در آن‌ها بیشتر است. همینطور کسانی که روزانه بیشتر از ۹ ساعت می‌خوابند هم در معرض اضافه وزن قرار دارند. برعکس، کسانی که روزانه ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند، اغلب راحت‌تر می‌توانند وزن متناسبی را برای خود حفظ کنند. این امر نشان می‌دهد که علاوه بر ورزش و رژیم، داشتن مقدار خواب مناسب برای مدیریت وزن ضروری است.

۲- سیاهی زیر چشم

گرچه اغلب کمبود خواب را دلیل سیاهی زیر چشم می‌دانند، اما خواب زیاد هم (روزانه بیشتر از ۹ تا ۱۰ ساعت) می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. کمبود خواب می‌تواند باعث رنگ پریده شدن پوست شود و در عین حال، عروق خونی بیشتر مشخص می‌شوند، امری که باعث سیاه شدن زیر چشم‌ها می‌شود.

۳- ابتلا به مشکلات قلبی عروقی

گرچه دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا میان داشتن خواب زیاد و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات نشان داده کسانی که روزانه بیشتر از ۹ تا ۱۱ ساعت می‌خوابند، ریسک گرفتگی رگ قلب در آن‌ها بیشتر است. برعکس، کسانی که روزانه ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند، این ریسک در آن‌ها کمتر است.

۴- کاهش تمرکز

تأثیر منفی کمبود خواب بر توانایی‌های شناختی بر کسی پوشیده نیست. اما جالب است که خواب زیاد هم به توانایی‌های تصمیم گیری و حل مسأله‌ی سریع هم لطمه می‌زند و عملکرد حافظه را مختل می‌کند.

به همین دلیل دانشمندان می‌گویند ۷ تا ۸ ساعت خواب روزانه برای حفظ سلامت شناختی خود ضروری است.

۵- خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک

پژوهش‌ها می‌گوید الگو‌های خواب ما بر وضعیت پوست مان تأثیر دارند. کمبود خواب می‌تواند بدن را دچار کمبود آب کند، امری که باعث می‌شود پوست خشک و کدر شود. خواب زیاد هم می‌تواند تأثیرات مشابهی داشته باشد.

دلیل این امر این است که خواب بیشتر از ۸ ساعت می‌تواند توانایی بدن در حفظ تعادل آبی خود را مختل کند. این مسأله می‌تواند منجر به شکل گیری چین و چروک زودرس و افتادگی در پوست شود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا