اعلام شرایط اجاره نامه و پرداخت وام مسکن متاهلی دانشجویان

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم شرایط دریافت وام مسکن متأهلی و شرایط اجاره‌نامه را اعلام کرد. اجاره‌نامه از لحاظ مکانی می‌بایست در شهر محل تحصیل یا محل سکونت دانشجو باشد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از آنا، شرایط دریافت وام مسکن متأهلی اعلام شد، بر اساس شرایط اعلام شده وام مسکن صرفاً به دانشجویان متأهل پرداخت می‌شود. اجاره‌نامه رسمی می‌بایست دارای کد رهگیری از دفاتر مشاورین املاک مجاز باشد.

اجاره‌نامه از لحاظ مکانی می‌بایست در شهر محل تحصیل یا محل سکونت دانشجو باشد. همچنین اجاره‌نامه می‌بایست به نام دانشجو یا همسرش یا هر دو آن‌ها باشد.

اجاره‌نامه می‌بایست درترم تحصیلی تقاضای دانشجو دارای اعتبار باشد و مبنای تعیین مبلغ وام بر اساس شهر محل تنظیم اجاره‌نامه در هر سال، قبل از شروع سال تحصیلی مطابق اعلام صندوق رفاه تعیین و اعلام خواهد شد. مبلغ وام تهران ۲۵ میلیون تومان، کلان‌شهرها ۲۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است. همچنین کلان‌شهرها شامل استان‌های، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، مشهد، کرج، قم و کرمانشاه می‌شود.

مدت زمان اجاره‌نامه می‌بایست در نیمسالی که دانشجو تقاضای وام می‌نماید اعتبار داشته باشد و فقط یکبار در هر مقطع تحصیلی قابل پرداخت است.

در صورتی که زوجین دانشجو باشند تنها یکی از آن‌ها می‌تواند از وام مسکن بهره‌مند شود. دانشجوی متأهل زن دارای فرزند که به علت شهادت، فوت، متارکه و یا از کار افتادگی همسر و یا متارکه، سرپرستی فرزند یا فرزندان خود را بر عهده دارد با ارائه مدارک و مستندات قانونی می‌تواند از این وام بهره‌مند گردد.

دانشجوی متأهل ساکن در خوابگاه‌های دانشجویی دولتی یا غیردولتی، هم‌زمان مجاز به استفاده از وام مسکن نیست. وام مسکن به دانشجویی که آخرین نیمسال تحصیلی مجاز (ارشدترم ۴ و دکتری ترم ۸) خود را می‌گذراند، تعلق نمی‌گیرد.

در صورت ارائه اجاره‌نامه با مبلغ بیش از میزان مقرر در مبالغ هر شهر، میزان وام پرداختی به دانشجویان از سقف مبلغ تعیین شده بیشتر نخواهد بود و در صورت کمتر بودن مبلغ مورد تقاضا در اجاره‌نامه، مطابق مبلغ مقرر در اجاره‌نامه وام پرداخت خواهد شد.

بازپرداخت آن می‌بایست بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجو (حداکثر ترم ۵ برای ارشد و ترم ۹ برای دکتری) به‌صورت یکجا به صندوق پرداخت شود. صندوق مجاز است از زمان دریافت وام تا شروع اولین سررسید بازپرداخت، ۴ درصد کارمزد به‌صورت روزشمار از وام‌های دانشجویی اخذ نماید.

بهره‌مندان از وام‌های دانشجویی صندوق در صورتی که یک یا بیش از یک قسط معوق داشته باشند و یا در زمان تعیین شده نسبت به تعیین وضعیت بدهی و اخذ دفترچه اقساط اقدام ننمایند در فهرست بدهکاران بانک مرکزی قرار خواهند گرفت. صدور هرگونه تأییدیه و جواب استعلام‌های سازمان‌ها و گواهی فراغت از تحصیل با احراز عدم وجود اقساط معوق و بدهی صادر خواهد شد.

تسلیم اصل مدرک تحصیلی (نه گواهی موقت) و ریزنمرات، بعد از پرداخت کل بدهی و انجام تعهدات قانونی دیگر امکان‌پذیر است.

متقاضیان وام‌های دانشجویی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰_ ۱۳۹۹ تا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه صندوق نسبت به ثبت‌نام وام‌های دانشجویی اقدام کنند.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا