ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره بدون مجوز قانونی جرم است و زندانی دارد

به گزارش پایگاه خبری موفقیت‌شناسی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: علم روانشناسی و مشاوره از علوم رفتاری انسان است که تغییر و ارتقای رفتار و درمان اختلالات رفتاری را مد نظر دارد و هدف ما زیرپوشش قرار دادن تمام جمعیت ایران است و فقط افراد دارای مشکل رفتاری را شامل نمی شود.

محمد حاتمی افزود: سه وظیفه مهم این نهاد استاندارد سازی روانشناسی و مشاوره و ساماندهی آن، نظارت بر مجوز ها و توانمند سازی روانشناسان و مشاوران است.

وی اظهار داشت: از سال ۸۲ با تاسیس این سازمان تحرک جدی در بخش کمی و کیفی ارائه خدمات انجام شده و هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو و دانش آموخته این رشته در کشور وجود دارند.

وی گفت: با توجه به اینکه در دهه پنجم انقلاب، تهدید روان شناختی جوانان و خانواده ها از سوی دشمنان بسیار مورد توجه قرار گرفته، ارائه خدمات  روانشناسی در خط مقدم مقابله با حملات دشمن قرار دارد.

حاتمی افزود: نرخ افسردگی، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و سایر آسیب های اجتماعی کشور به بحران نزدیک است و در برخی شاخص ها نگرانی های جدی وجود دارد اما نگرش مردم در چند سال اخیر به دلیل فعالیت و همه گیر شدن رسانه ها بویژه در بخش رسانه های مجازی از منفی به مثبت تغییر کرده و مردم برای درمان اختلالات روانی خود بیشتر از گذشته به متخصصان مراجعه می کنند در حالی که در گذشته این رفتار مذموم بود و مردم آنرا از همدیگر پنهان می کردند.

وی اظهار داشت: بروز آسیب های اجتماعی یک یا چند دلیل ندارد بلکه مجموعه ای از دلایل مختلف مثل استفاده نابجا از فضای مجازی، عوامل اقتصادی، نا هماهنگی برای مقابله با آسیب ها بین نهاد ها و حوزه های مختلف کشور، موجب این آسیب ها می شوند.

وی گفت: هم اکنون ۲۲ میلیون نفر در کشور کمتر از ۲۹ سال سن دارند که باید برای سلامت روان آنها برنامه های علمی و مدون اجرا کنیم ، با توجه به اینکه دشمنان نظام نیز برای ایجاد مشکلات روانشناختی و تلقین بی هویتی روی جوانان ما سرمایه گذاری کرده اند لزوم توجه به این امر بیشتر می شود.

حاتمی افزود: بیش از ۳۰ درصد مطالب فضای مجازی به بحث های روانشناسی اختصاص دارد، بعد از کتاب های رمان و قصه کتابهای روانشناسی پر فروش تر هستند و امروز علم روانشناسی و مشاوره “علم محبوب خانواده ها شده” و مردم روانشناسان و مشاوران را به عنوان گروه های مرجع قبول کرده اند و آنها را معتمد و محرم خود می دانند.

وی اظهار داشت: از سال گذشته ساختار بازرسی این سازمان با حدود ۷۰۰ بازرس فعال شده و با توجه به اینکه هم اکنون بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت جعلی خود را در فضای مجازی روانشناس و حقوقدان معرفی می کنند و آسیب های فراوان به اعتماد مردم می زنند اهیمت مقوله نظارت مشخص می شود و در آینده نزدیک سیستم نظارت حرفه ای را با استفاده از استادان دانشگاه و نیرو های خبره و با تجربه بکار می گیریم.

وی گفت: برای پیشبرد بهتر اهداف در نظر داریم اختیاراتی را به استانها تفویض کنیم که این کار را از استان خراسان رضوی آغاز کرده ایم  و معتقدیم ستاد نباید کار اجرایی انجام دهد بلکه باید سیاست گذاری کند و برای انجام این کار راه اندازی سازمان استانها مد نظر است که از استان خراسان رضوی آغاز شده است.

حاتمی افزود: در بخش توانمند سازی روانشناسان و مشاوران نیز در آستانه انعقاد قرارداد با وزارت علوم برای برگزاری دوره های مختلف بازآموزی هستیم تا بتوانیم روانشناسانی ماهر تربیت کنیم که بتوانند معضلات اجتماعی را به خوبی تحلیل و درمان کنند.

وی اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در کشور عضو رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هستند که از این تعداد ۶ هزار نفر تاکنون پروانه تخصصی دریافت کرده و در بیش از یک هزار مرکز روانشناسی و مشاوره کشور فعالیت دارند.

وی گفت: پیگیر ایجاد فراکسیون سلامت روان در مجلس شورای اسلامی هستیم تا با تبیین سیاست های کلان بتوانیم سواد سلامت روان جامعه را افزایش دهیم که این موضوع به پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار کمک می کند.

حاتمی افزود: بر اساس استانداردها هر مدرسه باید یک یا ۲ روانشناس داشته باشد که با توجه به وجود ۱۲۰ هزار مدرسه در کشور و در نظر گرفتن یک روانشناس برای هر ۵۰ خانوار، حضور روانشناسان در دادگاهها و انجام تست روانی قبل از ارائه گواهینامه رانندگی در وضعیت مطلوب، کشور ما با حدود ۸۰ میلیون جمعیت به حدود ۴۰۰ هزار نفر مشاور و روانشناس نیاز دارد.

مدیر مرکز جامع مشاوره  آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: این نهاد خدمات مشاوره ای و روانشناسی خود را برای زائرین حضرت امام رضا (ع) به صورت رایگان، برای کارمندان آستان قدس رضوی با احتساب ۲۰ درصد تعرفه و برای دیگر مراجعه کنندگان کمتر از نرخ تعرفه های رسمی ارائه می دهد.

سید محسن اصغری نکاح افزود: با توجه به اینکه مدت اقامت زوار در مشهد چند روز است ادامه پیگیری درمان یا مشاوره مراجعان شهرستانی با مشکل مواجه است که در نظر داریم با امضای تفاهمنامه ای با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ادامه درمان و مشاوره این دسته از زائرین حضرت امام رضا (ع) را به روانشناسان و مشاوران شهرستان تحت اقامت آنان واگذار کنیم  که با اجرایی شدن این طرح در آینده نزدیک ادامه کار درمان و مشاوره زائرین در شهرستان محل سکونت خودشان انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: این مرکز با ۱۳۵ همکار مشاور با تحصیلات عالیه و مجوز به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهد و تاکنون در این زمینه ۳۰۰ کلیپ آموزشی تهیه شده که به زودی بر بستر اندروید در سایت مرکز بارگذاری می شود.

وی گفت: یک برنامه نرم افزاری تحت وب را نیز یکی از استادان دانشگاه وقف این مرکز کرده است که به زودی با تامین بستر های لازم نرم افزاری از آن رونمایی می شود و با راه اندازی این برنامه نرم افزاری امکان مشاوره روانشناسی از راه دور برای متقاضیان فراهم می گردد.

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا