راهکاری برای رونق بازار کتاب

طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ که از هفدهم خرداد کلید می‌خورد، راهکاری برای رونق کتابفروشی‌ها در شرایط کرونایی و تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از آنا، مشکلات بازار کتاب ایران از روزهای آغازین شیوع کرونا در اسفند ۹۸ شدت گرفت. در سال ۹۹ با تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها، تردد محدود مردم و در نهایت تعطیلی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که به لحاظ اقتصادی برای ناشران اهمیت ویژه‌ای دارد سالی سخت در انتظار ناشران و فروشندگان کتاب بود.

بعد از اینکه سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب به خاطر اپیدمی کرونا لغو شد، صاحبان مشاغل صنعت کتاب در دی ماه سال ۹۹ تجربه اولین نمایشگاه مجازی در روزهای کرونایی را داشتند.این تجربه بدیع،فرصت خوبی برای کتابفروشی‌ها ایجاد کرد؛ از طرفی برگزاری این طرح مفید بود و از طرفی دیگر نیز برخی نقص زیادی در برگزاری این نمایشگاه می‌دیدند.

راهکاری برای رونق بازار کتاب

یکی دیگر از راهکارهایی که از سال‌ها قبل برای رونق بازار کتاب طراحی شده و در ایام شیوع کرونا هم باقوت دنبال شد طرح‌های فصلی فروش کتاب بود.

طرح‌های فصلی با تمام فراز و فرودها از جمله طرح‌هایی است که کتاب‌فروشی‌ها از آن استقبال می‌کنند. هر چند به گفته برخی اهالی صنعت نشر و کتاب‌فروشان در دوره‌های اخیر این طرح‌ها کمی کارآیی لازم را نداشتند؛ اما طرح‌های اجراشده در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونایی به بازار کتاب رونق نسبی داد. وزارت ارشاد در تلاش است با اجرای طرح‌های فصلی به رونق کتاب‌فروشی‌ها و ترغیب مردم به تهیه کتاب‌های با صرف هزینه کمتر کمک کند.

طرح‌ فصلی فروش کتاب که از سال ۱۳۹۴ کلید خورد نیز از جمله عوامل پویایی نسبی بازار کتاب در سال‌های اخیر بود. طرح‌هایی که کتاب‌فروشی‌ها هم از آن استقبال می‌کنند. هر چند به گفته برخی اهالی صنعت نشر و کتاب‌فروشان در دوره‌های اخیر این طرح‌ها کمی کارآیی لازم را نداشتند وزارت ارشاد در تلاش است با اجرای طرح‌های فصلی به رونق کتاب‌فروشی‌ها و ترغیب مردم به تهیه کتاب‌های با صرف هزینه کمتر کمک کند.

سال گذشته نیز با وجود شیوع ویروس کرونا، این طرح در هر چهار فصل سال اجرا و با استقبال مخاطبان مواجه شد. این طرح‌ها در کنار برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بهمن ماه باعث شد که کتابفروشان در سال عجیب و غریب کرونایی، مجالی هر چند اندک برای تنفس و کورسویی برای ادامه فعالیت داشته باشند. تاکنون شانزده دوره از این طرح‌ها برگزار شده است اما هنوز از برگزاری هفدهمین دوره آن در قالب طرح بهاره ۱۴۰۰ خبری نیست.

طرح‌های فصلی فروش کتاب اگرچه جانی دوباره به بازار نشر کتاب در شرایط کرونایی می دهد اما نباید فراموش کرد که از لحاظ تعداد مخاطب و جریان سازی نمی‌تواند جایگزین نمایشگاه کتاب تهران شود.

شانزدهمین و آخرین دوره طرح های زمستانی کتاب به زمستان سال ۹۹ باز می گردد. در آن دوره که از نهم تا شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد ۹۳۷ کتابفروشی فعال در ۳۱ استان کشور مشارکت داشتند.

در طرح بهارانه کتاب ۹۹ که با شعار «بهار کتاب همزمان با بهار دلها» از ۲۰ اردیبهشت آغاز و تا ۳۰اردیبهشت به طول انجامید نیز ۳۰۴ هزار و ۲۵۵ نسخه کتاب به مبلغ ۱۱۷میلیارد و ۴۸۸میلیون و ۷۱۰هزار و ۵۷۴ریال توسط ۱۰۸ هزار و ۲۵۸نفر خریداری شد.

هفدهمین طرح فصلی فروش کتاب

آن گونه‌که معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است، هفدهمین طرح فصلی فروش کتاب از ۱۷ خرداد در کتابفروشی‌‎های سراسر کشور آغاز می‌‎شود و تا بیست و چهارم خرداد به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

بنا بر اعلام، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی‌های سراسر کشور به طور مستقیم به خریداران کتاب پرداخت می‎‌کند. در این طرح کتابفروشی‌‎هایی که شرایط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام می‎‌توانند کتاب‌‎های خود را که با شرایط تعیین‌شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

میزان یارانه خرید برای کتاب‌ها ۲۰درصد بوده و سقف مجاز خرید برای خریدار حداکثر ۲میلیون ریال( ۲۰۰هزار تومان) است.در نتیجه، سقف یارانه خرید برای هر خریدار ۴۰هزار تومان خواهد بود.

با اندکی اغماض می‌توان گفت اجرای این طرح‌های فصلی تا حد زیادی پیامدهای منفی کرونا را از سر کتابفروشی‌ها دور کرد. این در حالی است که در مقایسه با این بخش از حوزه فرهنگ، سالن‌های سینما، تئاتر و اجراهای کنسرت با خسارت‌های مالی بیشتری مواجه شده‌اند.

به این ترتیب می‌توان با ادامه طرح‌های فصلی و اصلاح ایرادات آن در سال جاری، علاوه بر اهداف فرهنگی از جمله ترویج کتاب و کتابخوانی، به جبران هزینه‌های ناشی از محدودیت‌های کرونایی کتابفروشان نیز کمک کرد. روندی که در عرصه تئاتر، سینما و موسیقی به دلایل گوناگون به‌کندی پیش می‌رود و نتایج آن چندان محسوس نیست.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا