چگونه مسیر موفقیت را برای کودکان خود هموارکنیم؟

درویشی: نکته مورد اهمیت این است که توانمندی‌های ژنتیکی به تنهایی نمی‌تواند عامل دستیابی به موفقیت و شکوفایی در بزرگسالی باشد و افراد موفق علاوه بر ویژگی‌های مادرزادی نیاز به تلاش و پشتکار زیاد برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر دارند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، زهرا درویشی روان‌شناس بالینی در یادداشتی نوشت: شیوه‌های تربیتی که خانواده‌ها در دوران کودکی برای فرزندان خود در نظر می‌گیرند مهم‌ترین و اساسی‌ترین گام برای موفقیت آن‌ها خواهد بود. بیشتر پدر و مادرها شور و اشتیاق فروانی برای آموزش و پرورش فرزندانشان دارند و فکر و تلاش زیادی را در این مسیر صرف می‌کنند. از ابتدای کودکی آن‌ها را به کلاس‌های آموزشی می‌فرستند، استعداد‌های آن‌ها را می‌سنجند و جهش می‌دهند، تا بتوانند آینده درخشانی را در بزرگسالی برایشان فراهم کنند.

 گام‌های اساسی برای افزایش موفقیت کودکان

  1. افزایش مهارت‌های اجتماعی فرزندان: کودکانی که در روابط اجتماعی خود پویا‌تر هستند احساسات دیگران را بیشتر درک می‌کنند و  به شادی‌های گروهی و بوجود آوردن لذت‌های مشترک علاقمندی بیشتری دارند.
  2. به کودکان خود مسئولیت بدهید: به تصمیم و خواسته‌های فرزندانتان احترام بگذارید و به آن‌ها فرصت دهید تا در برخی از اقدامات شخصی و خانوادگی نظر مستقل داشته باشند و بخشی از بار مسئولیت زندگی را بر عهده بگیرند.
  3. موفقیت فرزندان را تشویق کنید: هر کار شگفت انگیز یا حتی ناچیز کودکان خود را تشویق کنید، نیازی نیست که پاداش ها همیشه جنبه مادی داشته باشد، مهم این است که کودک احساس خوشایندی از عملکرد و موفقیت خود دریافت کند. گاهی یک لبخند ساده و یا کاربرد واژه‌های تحسین آمیز آن‌ها را متحول می‌کند.
  4. در هدف‌گذاری به کودکان کمک کنید: کودکان کم سن و سال هیچ ایده و آینده مشخصی را در ذهن خود تصور نمی‌کنند و گاهی بر اساس آرمان‌ها و رویاهای نه چندان واقعی برای خود برنامه‌ریزی می‌کنند، در این شرایط بهتر است پدر و مادر واقعیت‌های زندگی را آگاهانه به فرزندان خود بیاموزند و در هدف‌گذاری به آن‌ها مسیر و راه درست را یاد بدهند.
  5. اعتماد به نفس کودکان را بالا ببرید: نقطه ضعف‌های کودکان را یادآوری و سرزنش نکنید و با در نظر گرفتن توانایی‌های آن‌ها استعدادها و علاقه‌هایشان را پرورش دهید. افزایش مهارت و دانش کودکان اعتماد به نفس ایشان را بالاتر می‌برد.
  6. فرزندان خود را قوی‌تر بار بیاورید: مشکلات زندگی را برای کودکان بزرگنمایی نکنید و از آن‌ها در برابر شکست‌هایشان حمایت کنید. در برابر هر تجربه تلخی آن‌ها را محدود نکنید. و برای اصلاح اشتباهات رفتار‌های مثبت آن‌ها را تقویت کنید و الگوی درست را جایگزین کنید.
  7. استرس را از محیط خانه دور نگاه دارید: در اختلاف‌های زناشویی یا خانوادگی فرزندان خود را نه شریک کنید و نه واسطه قرار دهید. هیچگاه کودکان خود را با دیگر هم سن و سالانشان مقایسه نکنید و برتری‌های دیگران را به رخ ایشان نکشید. استرس زیاد به قدرت تفکر و سلامت روانی کودکان آسیب جدی وارد می‌کند.
  8. خلاقیت را در کودکان خود تشویق کنید: این ویژگی به کودکان می‌آموزد که در شرایط دشوار زندگی به‌جای احساس درماندگی و ناکارآمدی بهترین انتخاب را برای حل مسئله و رفع بن بست‌های احتمالی پیدا کند.
  9. ورزش و فعالیت بدنی روتین و منظم: تندرستی و سلامت فیزیکی از ریشه‌ای‌ترین و مهم‌ترین اصول فرزند پروری است. ورزش روتین و بازی‌های گروهی خلاقیت و هوش کودکان را تقویت می‌کند.
  10. در محیط خانه مقررات داشته باشید: بهترین الگوی فرزندانتان برای حفظ رعایت قوانین و مقررات باشید. بهتر است پدر و مادر ساعات مشخصی را برای خواب و خوراک، تفریح و سرگرمی، تماشای تلویزیون، بازهای کامپیوتری و .. فرزندشان در نظر بگیرند و از ابتدا مهارت نه گفتن و نه شنیدن را برای کودکان تفهیم نمایند.

 سخن پایانی

تاثیرگذارترین و ابتدایی‌ترین پایگاه اجتماعی برای رسیدن به موفقیت فرزندان خانواده‌های آن‌ها هستند. موفقیت کودکان نقش قابل توجهی در احساس خوشبختی و شادمانی آنان در بزرگسالی دارد. توصیه می‌شود والدین به دور از هرگونه ناکامی‌ها و سلیقه شخصی و با کمک و همراهی متخصصین این حوزه و بر پایه استانداردهای آموزشی درست برای آینده فرزندانشان برنامه‌ریزی کنند.

زهرا درویشی- روان‌شناس بالینی

برای مطالعه مطالب بیشتر از زهرا درویشی اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه موفقیت‌شناسی

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
خبرنگار
زهرا درویشی
منبع
پایگاه خبری موفقیت شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا