دانشگاه آزاد برای اشتغال دانشجویان یک انقلاب آموزشی در پیش خواهد داشت

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی به مناسبت گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو را به همه دانشجویان به ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت.

متن دکتر طهرانچی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبرخاتم(ص) و اهل بیت ‏کرامش ‏که چراغ راه بشریت‌‏اند

۱۶ آذر، روز دانشجو یادآور حرکت تاریخی، عزت آفرین و نماد حریت جوانانی است که تنها ۴ ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، سه عزیز دانشجو با همراهی سایرین پرچم مبارزه با سلطه گری را به اهتزاز درآوردند و با خون خود نهال استبداد ستیزی و استقلال خواهی را آبیاری کردند؛ یاد دانشجویان شهید گرامی باد.

شانزدهم آذر را باید روز فرهنگ و پیروزی قلم بر زورگویی دانست که جوانانی آگاهانه به ندای حضرت امام خمینی(ره) برابر سیستم فاسد پهلوی لبیک گفتند و با روحیه استکبارستیزی برنامه های مستکبران را برهم زدند. به بیان دیگر، روز دانشجو، محور تعالی‌بخشی فردی، اجتماعی و پیوند دانش و آزادی خواهی با جامعه به دست دانشگاهیان است.

آرمان و ارزش در دوران جوانی در وجود فرد شکل می گیرد. آرمان‌گرایی از مشخصه های جوان است، بی تردید اگر جوانان براساس ارزش و آرمان، همت را به کار گیرند، با شناخت استعدادهایشان می توانند آینده خود را بسازند. دانشجویان و قشر جوان همواره به عنوان نماد سرزندگی و تحرک جامعه شناخته می‌‏شوند که نقش مهمی در توسعه پایدار دارند و موجب تضمین آینده کشور می‌‏شوند؛ از همین رو انتظار می‏‌رود دانشجویان با بهره‏‌گیری از مبانی اصیل اسلامی، اخلاقی و فرهنگ ایرانی در جهت تحقق اهداف، برنامه ها و رفع نیازهای جامعه تلاش و مجاهدت کنند.

اعتقاد دارم که با این جوانان تلاشگر و اندیشه‌های نو می‌توانیم حرکت خروج از رکود را از دانشگاه آغاز کنیم؛ اگر در غرب پس از انقلاب صنعتی و دموکراتیک، انقلاب آموزشی را مؤثر در حرکت تمدنی آن می‌دانند، دانشگاه آزاد اسلامی هم با نگاه نو به آموزش عالی، یک انقلاب آموزشی در پیش خواهد داشت تا دیگر جوانان دغدغه معیشت و اشتغال نداشته باشند و بتوانیم امید را به جوانان برگردانیم. امیدوارم با حمایت، کمک و نگاه دانشجویان بتوانیم طرحی نو در این دانشگاه دراندازیم.

طی یک سال اخیر جامعه بشری با شیوع ویروسکرونا، بحران سخت و تاسف باری را تجربه کرد، البته این تجربه دستاوردهای نوینی به همراه داشت که تغییر نگاه مردم به مسائل مختلف و باورهای عادت کرده به آن، جابجاشدن اولویت ها و تغییر سبک زندگی از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره داشت و از جنبه دیگر تقویت عقلانیت در جامعه و لزوم اهمیت به دانستن و دانش بود که رسالت و مسئولیت نهادهای علمی و دانشگاهی را دوچندان می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی از اولین مراکز آموزش عالی در کشور بود که توانست با تغییر رویکرد آموزش حضوری به صورت مجازی، به همت تمامی همکاران این دانشگاه، از ایجاد وقفه در بخش آموزش جلوگیری کند و خوشبختانه امروز شاهد هستیم که در سال جدید تحصیلی بخش عمده ای از امور دانشگاه در بستر فضای مجازی و سامانه آموزشیار پیش می‌رود و می کوشیم سامانه آموزشیار به نقطه اتکاء و قوت دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل شود، البته سبک زندگی در فضای مجازی با زندگی حقیقی تفاوت دارد و باید سبک زندگی در فضای مجازی را بهتر بیاموزیم و بکوشیم این سبک زندگی را به نحو احسن دریابیم.

این دانشگاه به عنوان یک سازمان بزرگ اجتماعی با ایجاد سامانه‌های پژوهشیار و آموزشیار و با درک الزامات فضای مجازی و اهمیت سامانه‌سپاری، اقدامات خوبی انجام داده، اما واقعیت این است که دانشگاه بسترساز فعالیت در فضای مجازی است و دانشجویان کنشگران اصلی هستند و باید به خوبی در این فضا نقش‌آفرینی کنند.

همه می‌دانیم که دانشگاه آزاد اسلامی قرار است از فضای گام اول به گام دوم گذار کند؛ در گام اول، نظام کلاس‌سالار و بروکراتیک در کنار سیاست‌های توسعه کمی در این دانشگاه غالب بود، اما گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی، عصر کارآمدی خواهد بود. برای گام دوم باید الگوهای ذهنی و رفتاری گام اول کنار گذاشته شود. سازمان‌ها سعی دارند بر الگوهای ذهنی و رفتاری گذشته خود پایبند بمانند، اما ما می‌دانیم که با الگوهای جدید می‌توانیم آینده را رقم بزنیم.

وظیفه دانشگاه، آموختن دانش تخصصی، مهارت و بالاتر از این دو؛ دانش اجتماعی است. دانشگاه آزاد اسلامی در کنار آموزش دانش تخصصی، توجه ویژه‌ای به دانش اجتماعی دارد. برای افزایش مهارت دانشجویان نیز سراهای نوآوری، مدارس مهارتی و طرح‌های مختلف اجرایی شده تا اشتغال دانشجویان تأمین شود.

مدیران دانشگاه باید بدانند که فقط تسهیل‌گر و ایجادکننده زیرساخت باشند و دانشجویان، رکن ساخت دوباره دانشگاه آزاد اسلامی هستند. به بیان دیگر باید صدای دانشجو را شنید و از این افق بلند و جوان که در این فضای متکثر برای قوام انقلاب اسلامی تلاش می‌کند، بهره جست.

امروز شاهد هستیم جبهه استبکار با استفاده از تمام ظرفیت خود به دنبال تداوم سلطه‏‌گری بر منطقه و ایران اسلامی است و با اعمال تحریم و صرف هزینه‌های هنگفت می کوشد کشور را از مسیر استقلال و پیشرفت منحرف سازد. شهادت دانشمند هسته‌ای و دفاعی، شهید گرانقدر و والامقام فخری زاده که به دست عوامل رژیم صهیونیستی و آمریکا صورت گرفت، نمونه ای از این دشمنی و کینه‌توزی نسبت به رشد و ارتقای علمی کشورمان است، اما آنان نمی دانند، آنچه مانع تحقق توطئه های آنان شده، تداوم راه شهیدان از سوی دانشجویان غیور و فرهیخته ای است که با مجاهدت علمی خواسته‏‌های شوم بدخواهان این ملت را خنثی می کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم و در اجرای سند دانشگاه اسلامی، تلاش می‏‌کند در عرصه تولید و گسترش مرزهای دانش و علوم کاربردی و پیشتاز در نهضت نرم افزاری باشد و مقدمه این امر را با جذب و تربیت محققانی نوآور و توانمند در حل چالش‌های کشور قابل تحقق می‏داند و این مهم بی‌تردید با همت استادان و دانشجویان فرهیخته و با تقویت مسئولیت‌‏پذیری میسر خواهد شد که «یادگیری خلاقانه» به عنوان کلید و راه‌حل موفقیت خواهد بود.

اینجانب یاد و خاطره همه شهیدان دانشجو را گرامی داشته و روز دانشجو را به همه دانشجویان به ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریک می گویم و امیدوارم جوانان ما که به حق گنجینه ارزشمند فردای ایران هستند با نشاط و مسئولیت‌پذیری در جهت رشد علمی، توسعه متوازن، رفع مشکلات و تقویت زیرساخت های کشور حرکت کنند.

محمدمهدی طهرانچی

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا