سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

محمد مخبر: دولت با جدیت به دنبال برنامه ریزی برای انجام سفر ارزان است

معاون اول رییس جمهور عصر امروز(سه شنبه) با حضور در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با توضیحات مسئولان دستگاه های مربوطه و همچنین ارتباط ویدئوکنفرانسی با استانداران سراسر کشور در جریان روند خدمت رسانی و اقدامات انجام شده برای تسهیل سفرها و افزایش امکانات رفاهی و درمانی برای مسافران و گردشگران نوروزی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، محمد مخبر با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم عزم جدی برای تقویت و سرمایه گذاری در بخش گردشگری دارد، تصریح کرد: مدیریت صحیح گردشگری در دولت و انسجام، همکاری و هم افزایی همه دستگاه های مربوطه به افزایش حجم سفرهای های نوروزی در مقایسه با سال ۹۸ و همچنین تقویت شور و نشاط و امید در بین مردم منجر شده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شیوع کرونا در سال های گذشته و همچنین تکمیل روند واکسیناسیون در دولت سیزدهم گفت: در سال جاری یک نیاز جدی در میان مردم برای انجام سفرهای نوروزی حس می شد که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و شاهد رونق سفر ها نسبت به آغاز همه گیری کرونا در نوروز امسال بودیم.

مخبر با قدردانی از وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی به منظور ایجاد ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و همچنین ستادهای متناظر آن در تمام استان ها و همچنین همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها برای مشارکت در مدیریت سفرهای نوروزی، تأکید کرد: مدیریت قرارگاهی و ستادی در خصوص انجام سفرهای نوروزی می تواند مدلی مناسب برای سایر امور اجرایی و اداره کشور شود.

مخبر با تأکید بر اینکه ظرفیت، خلاقیت و امکانات موجود در بین مردم در هیچ دستگاه دولتی و اجرایی یافت نمی شود، گفت: به کارگیری ظرفیت مردم در تمام حوزه ها ، زمینه ساز موفقیت و توفیق در انجام امور است؛ اما هنوز نتوانسته ایم مردم را در بحث گردشگری به صحنه بیاوریم که باید وزارت میراث و همچنین سایر دستگاه ها با مدیریت صحیح این عقب ماندگی در بخش گردشگری کشور را جبران کنند.

معاون اول رییس جمهور وجود چهارفصل و طبیعت بکر را از نعمت های بزرگ کشور دانست و به حجم بالای ورود گردشگران به شهر تهران اشاره و خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های وزارت میراث شاهد بودیم که حجم بالایی از مردم کشور از آثار تاریخی، تفریحی و گردشگری شهر تهران بازدید کردند.

 مخبر همچنین با اشاره به ظرفیت بالای دسترسی به دریا و وجود سواحل در کشور گفت:  باید از ظرفیت دریا در شمال و جنوب کشور برای بحث گردشگری دریایی به خوبی استفاده شود.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: گردشگری ظرفیتی مغفول در کشور است که سرمایه گذاری های لازم در این زمینه تاکنون انجام نشده و توجه و سرمایه گذاری در  این بخش می تواند به مراتب از بخش های دیگر اقتصادی زودبازده تر شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین از دستگاه های دولتی و اجرایی خواست تا با امکان سنجی و پیگیری های لازم ، چگونگی در اختیارقرار دادن ساختمان ها و امکانات عمومی و دولتی در استان های کشور در ایام سفرها به ویژه تعطیلات نوروز برای اقامت مردم را در دستور کار خود قرار دهند.

 مخبر همچنین تصریح کرد: با توجه به حجم بالای سفرهای نوروزی  و شور و نشاط و امید موجود در کشور در ایام  نوروز باید دستگاه های ذیربط آسیب شناسی لازم را در این زمینه انجام دهند تا علاوه بر بررسی و پیگیری برخی نواقص، کمبودها و اشکالات در ارایه خدمات مطلوب به مردم، روند افزایشی سفرها در سال جاری در سال های آینده ادامه یابد.

معاون اول رییس جمهور همچنین بهره گیری از ظرفیت گروه های جهادی در انجام سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ را یکی دیگر ازنکات مثبت ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برشمرد و ادامه داد: ظرفیت و انگیزه بالای گروه های جهادی برای خدمت رسانی به مردم باید مورد توجه قرار گیرد و این ظرفیت در کنترل جاده ها و ارائه خدمات به مردم به ویژه در بخش پزشکی و درمانی در سال های آینده استفاده شود.

مخبر با اشاره به گزارش پلیس راهور ناجا و همچنین وزارت راه و شهرسازی در خصوص کاهش تلفات و تصادفات جاده ای در سال جاری در مقایسه با سال های گذشته گفت: ضروری است در این زمینه نیز آسیب شناسی ها انجام شود که البته برگزاری جلسات منظم به ویژه تأکید هیئت دولت در خصوص اصلاح نقاط حادثه خیز از مهمترین عواملی بود که در کاهش آمار تلفات و تصادفات جاده ای موثر بوده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به گزارش استانداران جنوبی کشور در زمینه ورود حجم بالایی از گردشگران نوروزی به جزایر جنوبی اظهار داشت: باید فعال سازی جزایر با کمک سازمان بنادر و دریانوردی کشور و دستگاه های ذیربط در دستور کار قرار گیرد چرا که این جزایر جزو نعمت های خدادادی به کشور است و باید با ایجاد جذابیت های لازم زمینه های آشنایی و ورود مردم به این نقاط از کشور در سال های آتی فراهم و تسهیل شود.

مخبر به استاندار هرمزگان دستور داد که تا پایان سال جاری علاوه بر جزیره های فعلی، سایر جزایر در اطراف این استان به ظرفیت گردشگری کشور اضافه شود و گفت: دولت و تمامی دستگاه ها و وزارتخانه ها آمادگی دارند در این زمینه کمک ها و اعتبارات لازم را تخصیص دهند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه آمار تصادفات و مرگ و میر در جاده ها در ایام نوروز تصریح کرد: در موج بازگشت مردم از سفرهای نوروزی باید مدیریت لازم از سوی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برای بازگشت امن و آرام مردم به شهرهای محل سکونتشان فراهم شود.

مخبر همچنین اظهار داشت: تصمیمات جدی در دولت سیزدهم برای افزایش امکانات اقامتی شروع شده است و امیدواریم در چهار سال آینده بتوانیم بخشی از مشکلات و مسایل را در این زمینه حل کنیم تا برای بخش های دیدنی کشور امکانات اقامتی برای مردم در نظر گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر ضرورت انجام سفر ارزان برای مردم تأکید کرد و گفت: دولت با جدیت بدنبال برنامه ریزی برای انجام “سفر ارزان” است که در این زمینه طرح های پیشنهادی وزارت میراث برای حل این موضوع در دست بررسی است.

دکتر مخبر مراقبت از زیبایی مناطق و جلوگیری از ورود پسماند و زباله به محیط های طبیعی را یکی دیگر از وظایف اساسی دولت دانست و از وزارتخانه های کشور و همچنین میراث وصنایع دستی خواست تا اقدامات و تمهیدات لازم در این زمینه را انجام دهند.

مخبر در پایان تصریح کرد: بحث مسافرت و گردشگری مختص به زمان خاصی از سال نیست و باید دستگاه های ذیربط در طول سال آمادگی های لازم در این زمینه را داشته باشند و همچنین می توانیم با ساماندهی و تقسیم بندی تعطیلات در طول سال امکان استفاده و بهره گیری مردم از نقاط مختلف کشور در فصول مختلف را فراهم کنیم.

همچنین وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نیز در این مراسم با قدردانی از دستگاه های مربوطه که با همدلی و انسجام در هفته های گذشته کارنامه قابل قبولی در خدمت رسانی به مردم در ایام نوروز را به جای گذاشته اند گفت: دولت مردمی نشان داد که می تواند در مباحث مهم به صورت قرارگاهی اقدامات مهم را با کمک مردم انجام دهد.

وی ادامه داد: همه استانداران در ایام نوروز وظایف خود را به خوبی انجام دادند و همکاری های لازم بین تمامی دستگاه ها برای خدمت رسانی به مردم با وجود افزایش سفرها و حجم بالای گردشگران انجام شد.

وی همچنین از مخبر برای پشتیبانی های لازم و همچنین ابلاغ مصوبات در خصوص سفرهای نوروزی مردم قدردانی کرد. 

پنج استاندار نیز در این مراسم به صورت ویدئوکنفرانسی گزارشی از مجموعه ترددها و اقامت ها، آمار فوتی ها و مصدومان به ویژه کاهش تلفات جاده ای در نوروز امسال در مقایسه با سالهای گذشته، بازدیدها از موزه ها و جاذبه های گردشگری، اصلاح نقاط حادثه خیز برای کاهش آمار تلفات و تصادفات جاده ای، جهش در گردشگری دریایی، افزایش آمار حضور گردشگران در جزایر جنوبی کشور، چگونگی آماده سازی و تجهیز مراکز اقامتی و مدارس، تهیه ارزاق عمومی و آرد و نان برای استان های با مقصد گردشگری بالا، نظارت بر مجتمع های بین راهی و همچنین میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی در بوم گردی ها و روستاهای کشور ارائه کردند.

پیش از این مراسم نیز معاون اول رییس جمهوری از نمایشگاهی که در خصوص مجموعه اقدامات و تلاش های انجام شده سازمان های مختلف برای انجام سفرهای امن نوروزی برای مردم برپا شده،بازدید کرد.

در این مراسم که نمایندگان ۲۳ دستگاه شامل راهور ناجا، سازمان اورژانس کشور، جمعیت هلال احمر و وزارت خانه های آموزش و پرورش و راه و شهرسازی و … حضور داشتند، دستگاه های مسئول در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گزارشی از اقدامات انجام شده و تمهیدات پیش بینی شده در خصوص سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ در زمینه های ایمن سازی و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ها، جلوگیری از افزایش قیمت بلیت ناوگان های جاده ای ریلی و هوایی، اقدامات در خصوص کاهش تلفات و تصادفات جاده ای، مأموریت های اورژانس و وزارت بهداشت برای درمان مجروحان تصادفات در محل حادثه و همچنین رساندن سریع و به موقع مصدومان به مراکز درمانی و بیمارستان ها، ظرفیت سازی و ایجاد امکانات اسکان نوروزی در مدارس و اماکن اقامتی، ایجاد ایستگاه های سلامت، خدمت رسانی، افزایش امدادگران داوطلب و جوان جمعیت هلال احمر و همچنین فعال سازی ۳۵ پست امداد و نجات ویژه خواهران ارائه کردند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا