مشکلات مسابقات طراحی لباس در کشور

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

اگرچه مسابقه های طراحی لباس در کشور از نظر کمیّ مطلوب هستند ولی از نظر کیفیت مشکلات متعددی دارند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طراحی لباس، یکی از رشته‌های هنری که این سال‌ها با استقبال زیادی روبرو شده است و به همین دلیل، طراحان این حوزه تلاش می‌کنند برای نمایش آثار خود در رویداد‌ها و مسابقه‌های داخلی و خارجی طراحی لباس شرکت کنند. این در حالی است که اغلب مدرسان طراحی لباس و شرکت کننده‌ها با مشکلات متعددی روبرو هستند. از این رو، «ویدا عابدی»، مدرس و طراح لباس، در رابطه با کیفیت مسابقه‌های طراحی لباس در کشور بیان کرد: اگرچه کمیّت برگزاری مسابقه‌های داخلی در حوزه طراحی لباس خوب است، ولی در این میان، مسابقه‌ها با مشکلاتی همراه هستند و یکی از این مشکلات، زمان برگزاری مسابقه هاست که اغلب یا در شهریورماه و یا در پایان سال برگزار می‌شوند که طراحان لباس شرکت کننده، معمولاً در این دو زمان با امتحانات و تعطیلات عید روبرو هستند.

عابدی گفت: یکی دیگر از مشکلات مسابقه‌های حوزه طراحی لباس این است که به محض انتشار پوستر‌های آن ها، شرکت کنندگان زمان کمی برای شرکت در آن‌ها را دارند که بعضاً این زمان دو هفته یا یک ماه است و در این بازه زمانی، برخی از شرکت کنندگان، طرح‌های آماده دارند، ولی برخی دیگر سعی می‌کنند طرح‌های خود را با عجله اجرا کنند و بفرستند. اما در این میان، مشکل این است که مثل همیشه، زمان ارسال آثار تمدید می‌شود و این موضوع نه تنها باعث تضییع حق طراحانی می‌شود که از قبل، کار‌های خود را ارسال کرده اند بلکه این تصور همیشگی را برای اغلب شرکت کننده‌ها ایجاد می‌کند که همیشه زمان مسابقه‌ها تمدید شده و به عادت نادرست تمدید تاریخ تبدیل می‌شود.

این مدرس طراحی لباس ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات، نحوه برگزاری مسابقه‌های طراحی لباس است. به طور مثال؛ برگزارکنندگان می‌گویند کادر آثار A۳ باشد و شرکت کنندگان هم طبق این موضوع، آثار خود را تحویل می‌دهند، ولی در نهایت، آثاری برنده می‌شوند که کادر آن‌ها A۳ نیست و همین موضوع، باعث سردرگمی شرکت کنندگان می‌شود که آثار خود را طبق اندازه درج شده در شرایط مسابقه تحویل دهند یا براساس زیبایی که براساس چهارچوب‌های مسابقه نباشد.

عابدی افزود: ما در اغلب مسابقه‌ها می‌بینیم که مثلاً لباس فرم اجتماع خواسته می‌شود، ولی در نهایت، لباس دیگری مثل شب و… انتخاب می‌شود. یعنی اصولی که گفته می‌شود را در روز داوری اجرا نمی‌کنند و همه این‌ها باعث مشکلاتی برای شرکت کنندگان می‌شود چراکه آن‌ها متحمل هزینه‌هایی می‌شوند.

او درمورد گواهی حضور مسابقه‌های طراحی لباس بیان کرد: در برخی از مسابقه‌ها به شرکت کنندگان، گواهی حضور داده می‌شود، ولی در بعضی دیگر از مسابقه‌ها چنین نیست و صرفاً به آثار نمایش داده شده گواهی حضور داده می‌شود. این در حالی است که بسیاری از شرکت کننده ها، هزینه زیادی برای طراحی و اجرای آثار خود صرف می‌کنند و به دلیل به نمایش درنیامدن آثارشان، نمی‌توانند گواهی حضور دریافت کنند و همین موضوع، باعث می‌شود که آن‌ها در مسابقه‌های بعدی شرکت نکنند.

عابدی با اشاره به دخیل بودن سلایق داوران در انتخاب آثار گفت: در بسیاری از مواقع، سلایق داوران در انتخاب آثار دخیل است. یعنی سلیقه را به اصولی که نمایشگاه طبق آن‌ها برگزار شده است، ترجیح می‌دهند؛ به طوری که وقتی داور، اثری را بپسندد دیگر توجه نمی‌کند که فرد شرکت کننده در اجرای اثر خود، اصول فراخوان را رعایت کرده یا خیر؟! و این مشکل عمده بسیاری از شرکت کنندگان است و همین موضوع، حتی باعث سرخوردگی شرکت کنندگان می‌شود تا جایی که بعضاً، تمایلی برای شرکت کردن در مسابقه‌های بعدی را ندارند و بدنبال آن، روی کیفیت آثار راه یافته به مسابقه‌ها تأثیر می‌گذارد و به دلیل کیفیت پایین آثار در برخی از مسابقه ها، یا این مسابقه‌ها لغو می‌شوند و یا آثاری حائز رتبه می‌شوند که کیفیت پایینی دارند.

این مدرس طراحی لباس ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در مسابقه‌های طراحی لباس با آن‌ها روبرو هستیم، این است که پس از مسابقه ها، آثار برگزیده با دریافت لوح تقدیر رها می‌شوند و پس از آن، هیچ فرصت شغلی یا سرمایه گذاری برای آن‌ها فراهم نمی‌شود تا شرکت کنندگان انگیزه بیشتری برای خلق آثار با کیفیت و شرکت در این مسابقه‌ها را داشته باشند چراکه به صنعت، مزون و… معرفی نمی‌شوند.

این مدرس طراحی لباس با ذکر مثالی افزود: به طور مثال؛ بنده در سال ۹۵، به خاطر اثری درمورد پوشش حجاب برنده شدم که پس از آن، هیچ همکاری یا تولیدی در این خصوص رقم نخورد و همین موضوع باعث می‌شود بنده و دیگر افراد، تمایل به شرکت در مسابقه‌های بعدی به خاطر هزینه‌ها و مسائل اقتصادی نداشته باشیم. از اینرو، اگر فرصتی فراهم شود تا شرکت کنندگان و برگزیدگان مسابقه‌ها به صورت هدفمند در این مسابقه‌ها شرکت کنند، خروجی کار بسیار خوب خواهد بود؛ به طوری که برگزارکنندگان می‌توانند با همکاری تولیدی‌های مختلف به برگزاری مسابقه‌ها بپردازند و افراد با استعداد بیشتری را وارد بازار کار کنند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا