مضرات استفاده طولانی مدت از دستگاه‌های دیجیتال بر روی مغز کودکان

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

یک بررسی ۲۳ ساله از ۳۳ تحقیق تصویربرداری عصبی از کودکان نشان دهنده مضرات استفاده از دستگاه های دیجیتال روی مغز کودکان کمتر از ۱۲ سال است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از خبرگزاری مهر، در عصر دیجیتال استفاده کودکان از دستگاه های الکترونیک به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این الگوی رفتاری بسیاری از والدین و متخصصان را نگران کرده است. فناوری برای آموزش و سرگرمی کارآمد است اما همیشه نگرانی‌هایی درباره تاثیر مدت زمان استفاده کودکان از این دستگاه‌ها روی سلامت و رشد کودکان وجود دارد.

اکنون یک بررسی ۲۳ ساله از تحقیقی درباره تصویربرداری عصبی نشان دهنده برخی تاثیرات خوب و بد فناوری بر مغز کودکان است.

این تحقیق شامل بررسی ۳۳پژوهش است که روش‌های تصویربرداری عصبی را برای سنجش تاثیرات فناوری دیجیتال روی مغز ۳۰ هزار کودک زیر سن ۱۲ سالگی به کار بردند.

پژوهش مذکور به طور خاص نشان داد استفاده طولانی مدت از نمایشگرها در قشر پیش فرونتال مغز تغییراتی ایجاد می‌کند که تا حدودی با قابلیت‌های شناختی پیچیده مانند بیان شخصیت، تصمیم‌گیری و رفتار اجتماعی مرتبط است.

علاوه بر آن استفاده از دستگاه‌های دیجیتال روی لوب تمپورال تاثیر می گذارد که چند قابلیت کلیدی از جمله پردازش شنیداری، حافظه، زبان و وجوه مختلف ادراک بصری را دربر می‌گیرد. همچنین لوب اکسیپیتال که در درجه اول مسئول پردازش اطلاعات بصری است و لوب جداری که نقش مهمی در پردازش اطلاعات حسی از بدن دارد نیز تحت تاثیر این امر قرار می گیرند.

تحقیق نشان دهنده تاثیرات مخرب استفاده از دستگاه دیجیتالی روی توجه، کنترل انجام کارها، کنترل بازدارندگی، عملکردهای شناختی و ارتباط عملکردی(functional connectivity) موثر در مغز بود. علاوه بر این، استنباط شد که زمان طولانی‌تر استفاده از صفحه نمایش با کاهش در ارتباط عملکردی زبان و مناطق مرتبط با کنترل شناختی مغز مرتبط است که ممکن است تأثیر منفی بر رشد شناختی داشته باشد.

استفاده از تبلت نیز تاثیر منفی روی عملکردهایی دارد که به قابلیت حل مسئله مغز مربوط هستند. از سوی دیگر ۴ پژوهش نشان دهنده تاثیرات منفی در مغز مرتبط با بازی‌های رایانشی و استفاده زیاد از اینترنت بودند که روی حجم مغز و قدرت شناخت تاثیر می گذارد.

البته استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی فقط تاثیرات مخرب ندارد. به عنوان مثال ۶ پژوهش نشان دادند تجربیات دیجیتال می‌توانند عملکرد مغز کودک را بهبود دهند.

به عنوان مثال در برخی کاربران دستگاه‌های افزایش ظرفیت تمرکز و یادگیری مغز مشاهده شد و یک تحقیق نشان داد قابلیت‌های عملکرد اجرایی و شناختی کودکان احتمالا با بازی‌های ویدئویی افزایش ‌می‌یابد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا