موفقیت ایران در دستیابی به دانش فنی تولید پانسمان بیماران پروانه‌ای

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان به عنوان نخستین تولید کننده پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم در ایران، پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران و کمبود پانسمان بیماران پروانه‌ای (ای بی) با تکیه بر دانش و تحقیقات خود به فرمولاسیون پانسمان‌های خاص این بیماران دست یافتند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از خبرگزاری دانشجو، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، میثم فرج‌الهی، رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در خصوص این طرح عنوان کرد: مطابق با گایدلاین جهانی مراقبت از زخم بیماران پروانه‌ای از اقدامات اولیه برای درمان هر نوع زخم، استفاده از پانسمان مناسب آن زخم می‌باشد و این مساله در خصوص بیماران EB (پروانه‌‎ای) نیز صدق می‌کند، زیرا زخم حاصل از این بیماری جزو زخم‎های مزمن محسوب شده و مبتلایان به آن لازم است از پانسمان‎های فومی مخصوص استفاده کنند که خود آسیب بیشتری به تاول‌ها و پوست بسیار حساس آن‌ها وارد نکند.

وی افزود: مناســب‌ترین پانســمان برای بیماران، EB پانسمان مپیلکس است که به دلیل استفاده از تکنولوژی safetac به زخم‌های بیماران پروانه‌ای نمی‌چسبد، به راحتی قابل تعویض است و تا سه روز نیاز به تعویض ندارد. در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های ظالمانه امکان تامین پانسمان مپیلکس برای بیماران وجود نداشت و عدم وجود پانسمان جایگزین مناسب در بازار سبب شد تعدادی از کودکان مبتلا به EB جان خود را از دست بدهند.

فرج‌الهی ادامه داد: شرکت طبا زیست پلیمر (تریتا) به عنوان اولین تولید کننده پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم در ایران، پس اعمال تحریم‌ها به کشور ایران و کمبود پانسمان بیماران پروانه‌ای با تکیه بر تحقیقات و دانش متخصصین خود و با پتانسیل بالایی که در تیم تحقیق و توسعه خود دارد توانسته است به فرمولاسیون پانسمان مپیلکس سوئد منطبق با گایدلاین جهانی توصیه شده جهت پانسمان‌های‌ای بی دست یابد و درصدد است تا این محصول را با هدف یاری رساندن و ارتقای سلامت این بیماران حساس و آسیب‌پذیر کشورمان در مقیاس نیمه صنعتی بومی‌سازی نماید. پانسمان فوم طبافلکس با جذب عمودی ترشحات و مدیریت رطوبت و خاصیت بالشتکی که دارد باعث ضربه‌گیری و پیشگیری از اصطکاک می‌شود. این پانسمان به دلیل خاصیت انعطافی که دارد در محل‌های گوناگون بدن قابل استفاده می‌باشد و محیطی ایده‌آل جهت بهبودی زخم فراهم می‌آورد.

به گفته وی، این شرکت دانش‌بنیان در راستای دستیابی به اهداف یاد شده در روند اجرایی تولید و تجاری‌سازی این محصول، تاکنون با حمایت‌های مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موفق به کسب دانش فنی تولید پانسمان مپیلکس (Mepilex)، احداث اتاق تمیز جهت تولید پانسمان بیماران‌ای بی، خرید بخشی از تجهیزات اساسی و اخذ مجوز‌ها از آزمایشگاه‌های همکار غذا و دارو شده است.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
خبرگزاری دانشجو

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا