سه شهر و یک روستا به جمع خانواده شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی پیوستند

معاون صنایع‌دستی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از ثبت سه شهر و یک روستا به عنوان شهرها و روستاهای ملی جدید صنایع دستی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، پویا محمودیان با اعلام این خبر گفت: با تدوین برنامه‌های اجرایی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در دولت جدید، برنامه‌ریزی‌های مربوط به تشکیل و راه‌اندازی پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی انجام شد و نخستین جلسه از سلسله جلسات آن در روز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰، با حضور برخی از مقامات و مسئولان استانی از جمله فرمانداران، مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها، شهرداران و نمایندگان مجلس از استان‌های سمنان، مرکزی و همدان در عمارت تاریخی کوشک برگزار شد.

معاون صنایع‌دستی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، افزود: در این جلسه پرونده‌های پنج نامزد از این سه استان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مهدیشهر (سنگسر) در رشته شماره‌دوزی سنگسر و کلاته خیج در رشته دست‌بافته‌های سنتی (تانه‌بافی) از استان سمنان و تفرش در رشته تفرشی‌دوزی از استان مرکزی به‌عنوان شهر ملی صنایع‌دستی ثبت شدند.  

وی ادامه داد: همچنین داویجان در رشته مرواربافی از استان همدان به‌عنوان روستای ملی به ثبت رسید و روستای ابرسج در رشته نمدمالی از استان سمنان به صورت مشروط باقی ماند تا پس از رسیدن به استانداردهای مورد نظر به ثبت قطعی برسد.

محمودیان افزود: ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی، ضمن ایجاد آمادگی به‌منظور حضور آن‌ها در رقابت ثبت جهانی شورای جهانی صنایع‌دستی، برای تولیدکنندگان منطقه مورد نظر امتیازهای بسیاری را مانند افزایش اشتغال به واسطه اعتبار و هویت‌بخشی، آگاهی‌بخشی، ترویج و همچنین رشد گردشگری داخلی و حتی خارجی و رونق اقتصادی به دنبال دارد.

وی گفت: ثبت شهرها و روستاها به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و امسال برخلاف سال‌های گذشته با توجه به دغدغه و اصرار هنرمندان مبنی بر آگاهی از نتایج ثبت‌ها، نتایج حاصل در مدت کوتاهی پس از برگزاری جلسات در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

معاون صنایع‌دستی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: امیدواریم این فعالیت مهم، هم در زمان کوتاه‌مدت و هم در زمان بلندمدت ثمرات مبارکی برای اهالی صنایع‌دستی کشور به ارمغان آورد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا