افتتاح اورژانس قضایی در مرکز استان کرمان

بعد از تجربه موفق چند دفتر اورژانس قضایی به صورت پایلوت(نمونه) در شهرستان های مختلف کرمان در گذشته و گشایش دریچه ای نو در بخش حل و فصل مشکلات قضایی، مرکز این استان روز سه شنبه شاهد افتتاح این مرکز به صورت رسمی بود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، کار اصلی دفاتر اورژانس قضایی، مصالحه بین طرفین و پیشگیری از تشکیل پرونده قضایی است.

دفتر اورژانس قضایی کرمان امروز با حضور مدیرکل مشارکت های مردمی و سرمایه اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دادیار دیوان عالی کشور، رییس کل دادگستری استان کرمان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و جمعی از مقامات استانی در حالی افتتاح شد که نیاز به این وجود این مرکز در مرکز استان کرمان احساس می شد.

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی، رییس کل دادگستری استان کرمان در این آیین از ایده اورژانس قضایی تقدیر کرد و گفت: فعالیت این اورژانس از ریشه دار شدن مسائل و مشکلات جلوگیری می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: اورژانس قضایی در بسیاری از شهرستان های این استان از جمله سیرجان، بم، انار، ریگان، رودبارجنوب، قلعه گنج، جازموریان، بروات، بافت، کهنوج، جیرفت، زرند، شهربابک، کشکوییه، رفسنجان و ساردوئیه راه اندازی شده و در مرکز استان از امروز به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

سید مهدی قویدل افزود: اورژانس قضایی در شهرستان های استان در کنار دادسراها، کلانتری ها و مساجد فعال است و سعی دارد اختلافات را قبل از تشکیل پرونده با مصالحه ختم کند.

وی با اشاره به اینکه طرح اورژانس قضایی ایده ابتکاری کرمان است، ادامه داد: در این استان بیش از ۶ هزار نفر از مصلحین آموزش دیده اند و هزار نفر به کارگیری شده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با تاکید بر اینکه بسیاری از پرونده ها ماهیت قضایی، پلیسی و شالوده مجرمانه و تبهکارانه ندارند افزود: زمانی دادستان زرند بودم نیاز به وجود اورژانس قضایی را احساس و در نهایت این مرکز را در زرند راه اندازی کردم.

وی تصریح کرد: در اورژانس اجتماعی بعد از صحبت با طرفین، شاکی شکایت را با خودش می برد لذا ورودی پرونده به دادگستری کاهش پیدا می کند.

قویدل گفت: بعد از علم به اینکه بیشتر مشکلات ماهیت اجتماعی دارند طرح اورژانس قضایی را نوشتم و آن را به صورت پایلوت در برخی شهرستان های استان کرمان اجرایی کردم.

وی ادامه داد: در این راستا تفاهم پنج جانبه ای بین استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، نیروی انتظامی و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان امضا و در تهران نیز این طرح به عنوان برنامه ای علمی مورد تایید قرار گرفت که در حال اجراست و به سایر استان ها نیز ابلاغ شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: در دفتر اورژانس قضایی با استفاده از ظرفیت مصلحین، نهادهای مردمی و نخبگان برای صلح و سازش، مشاوره، آموزش و مداخله فوری و پیشگیری از تبدیل به جرم شدن آسیب های اجتماعی استفاده می شود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا