همکاری با بازاریاب به‌صورت غیرحضوری

روح الله دهقانی فیروزآبادی: انجمن خبرنگاران علم و فناوری تشکیل می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور حوزه علم و فناوری را عرصه‌ای مظلوم و آماج حملات برخی جریان‌های آسیب‌رسان عنوان کرد و گفت: تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی این معاونت پیگیری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی همزمان با فرارسیدن ۱۷مردادماه سالگرد شهادت محمود صارمی و دیپلمات‌های ایرانی در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف و روز گرامیداشت مقام خبرنگار، در نشستی با خبرنگاران به نقش کلیدی و راهبردی رسانه‌ها در شکل‌گیری باورها اشاره کرد و اظهار داشت: حوزه خبر با روح و ذهن افراد ارتباط دارد؛ بنابراین اگر بیشتر از حوزه سلامت اهمیت نداشته باشد به همان اندازه اهمیت دارد.

وی افزود: مسایل علوم و فناوری‌های شناختی به یکی از دغدغه‌های صاحبان قدرت تبدیل شده و فهمیده اند آن چه که می‌توانند با آن تغییر ایجاد کنند چیزی جز باور و شناخت نیست.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: در حوزه ای فعالیت می کنیم که تقدس و جدیت دارد و از نقش تمامی فعالان این عرصه قدردانی می کنم که کاری دشوار و بدون مزایای خاص را با عشق و جدیت دنبال میکنند. معتقدم رسانه در حوزه علم و فناوری، پیشرو و نوک پیکان است و آن چه که پیش قراول ترویج و توسعه فناوری است، رسانه است.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه ایده تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی معاونت علمی دنبال می‌شود، اظهار داشت: در تلاش هستیم زمینه ای را فراهم کنیم تا علاوه بر خبرنگاران این حوزه افراد علاقمند در حوزه تولید محتوا هم آموزش دیده و ترغیب شوند تا تولید محتوای غنی و ارزشمند در حوزه علم و فناوری داشته باشند.

وی با بیان این که مردم نسبت به اخبار هوشمندانه برخورد می‌کنند و دستاوردهای واقعی را از تبلیغات و شعارها تشخیص می دهند، ادامه داد: پیشنهاد می کنم که یک پلتفرم اشتراک محتوا توسط روابط عمومی معاونت علمی ریاست جمهوری ایجاد شود تا خبرنگاران بتوانند در صورت تمایل از انواع محتوای خام که در اختیار آنها قرار می گیرد در تولید محتوا استفاده کنند. همچنین در سفرهای استانی معاون علمی و معاونان و مدیران معاونت هم هر بار تعدادی از خبرنگاران حضور داشته باشند تا ضمن آشنایی با فضای سفرها، تولیدات خبری داشته باشند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه انتقاد رسانه‌ها به ویژه در حوزه علم و فناوری به معنای سازندگی است، گفت: بیان انتقادات و مطالبات مردم از سوی رسانه ها به بهبود امور منجر می‌شود و معتقدم نقدی که خبرنگار در حوزه علم و فناوری دارد باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

انجمن خبرنگاران علم و فناوری تشکیل می‌شود

دهقانی فیروزآبادی افزود: با توجه به اقتضائات خاص حوزه علم و فناوری طبعا انتظار نمی‌رود که اخبار این حوزه به اندازه برخی حوزه های دیگر مخاطب بسیار عمومی و گستره داشته باشد. انتظار از رسانه‌های حوزه علم و فناوری، انتقال و انتشار کیفی و دقیق مفاهیم و واقعیات این حوزه است و اگر اخبار با محتوای مناسب به دست مخاطب هدفش برسد و او بهره لازم را ببرد، رسانه رسالت خود را به خوبی انجام داده است. مثلا اگر جزییات و چند و چون نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط رسانه‌ها به خوبی تبیین شود به طوری که شرکت دانش‌بنیان بداند چه حمایت‌هایی شامل حالش می‌شود و چه کارهایی باید انجام دهد، رسانه به نقش خود در توسعه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان عمل کرده است.

وی، حوزه علم و فناوری را عرصه‌ای مظلوم و آماج حملات برخی از جریان‌های آسیب‌رسان دانست و افزود: حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان عرصه‌ای به معنای واقعی کلمه مظلوم است و جریان‌هایی که به این حوزه‌ علاقه ندارند و با پیشرفت کشور در این عرصه مخالفند، به شکل‌های گوناگون با استفاده از انواع و اقسام فضاسازی‌ها و اتهام‌ها به دنبال این هستند که به مسیر پیشرفت آسیب زده و این جریان سالم را به آلودگی هایی دچار کنند. مثلا درباره حجم معافیتهای مالیاتی و حمایتهای مالی از شرکتهای دانش‌بنیان بزرگنمایی می‌شود در حالی که کل معافیت مالی که شرکت‌های دانش بنیان دریافت کرده اند یک درصد معافیت‌های مالیاتی که به عناوین مختلف در کشور اعمال می شود نیست. این جا است که جریان هم‌دل و هم افزای رسانه‌ای علم و فناوری با دانش، تجربه و توانمندی خود در مقابل این جریان هوشمندانه می‌ایستد و واقعیات عرصه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور را به آگاهی مردم می‌رساند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: در راستای انتشار خبر دقیق و صحیح و کمک به فعالان رسانه‌ای انگیزه‌مند و پرتلاش، وظیفه خود و معاونانم می دانم که از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم و آن‌چه را که لازم است از اطلاعات و محتوای دقیق تا حمایت و همراهی با جریان رسانه‌ای علم و فناوری در اختیار فعالان این عرصه قرار دهیم. نباید فراموش کنیم که امروز، صیانت و حفظ حریم علم و فناوری کشور یک ضرورت است که البته این امر به معنای پوشاندن خطاها و کاستی ها نیست اما نباید صرفاً برای ایجاد فضا و داغ کردن یک موضوع، یک جریان انگیزه‌مند و آینده‌ساز را دلسرد کنیم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا