از سامانه ثبت طرح و ایده تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری رونمایی شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

سامانه ثبت طرح و ایده کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری با حضور رئیس ساترا در دومین نمایشگاه «رصتا» رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، سامانه ثبت طرح و ایده کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری با حضور سعید مقیسه رئیس ساترا و محمدصادق افراسیابی معاون امور کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی در غرفه کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری در نمایشگاه «رصتا» رونمایی شد.

مسلم آقاجانزاده مدیرعامل کانون تهیه‌کنندگان در این آیین اظهارداشت: ما در کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری سامانه ثبت طرح و ایده را طراحی کردیم که یکی از مشکلات و خلأهای جدی در حوزه رسانه‌های دیداری را حل و فصل کنیم؛ به هر حال طرح‌ها و ایده‌ها می‌آمدند و بسیاری از این طرح‌ها سوءاستفاده می‌شد و احساس می‌کردیم باید هرچه زودتر تمهیدی اندیشید که این سامانه متولد شد.

حسین طاهری که این روزها سریال «سلمان فارسی» را تهیه‌کنندگی می‌کند و از اعضای هیئت مدیره کانون تهیه‌کنندگان رسانه‌های دیداری است، تأکید کرد: دغدغه طرح و ایده و فرصت‌طلبی عده‌ای که این طرح‌ها را به نفع خودشان مصادره می‌کردند همیشه از ابتدای تولد تلویزیون بوده و هست. این مسائل همیشه باعث دعوای حقوقی بوده‌اند.

وی بیان کرد: همواره این دغدغه را داشته‌ایم جایی باشد متولی آن که ثبت ایده‌ها و طرح‌ها به دور از هر گونه رفتار غیرحرفه‌ای اتفاق بیفتد. همکاران به این نتیجه رسیدند تا چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شود تا ما بتوانیم نگهبانی و امانت‌داری ایده‌ها و طرح‌های خلاقان این عرصه را داشته باشیم.

امیریوسفی که مسئولیت طرح و برنامه کانون تهیه‌کنندگان را برعهده دارد، اظهارداشت: ما سعی کردیم برای طراحی این سامانه از تجربیات برنامه‌سازان و طراحان‌مان برای طراحی این سامانه بهره ببریم. طوری این سامانه طراحی شده که طرح اصطلاحا اورجینال از کپی شده تشخیص داده می‌شود که اگر متوجه شویم فردی که ایده‌ای را آورده این ایده اصلی نبوده از حمایت‌های حقوقی ما برخوردار نخواهد بود.

باید طوری گام‌ها را بردارید که طرح اورجینال از کپی شده تشخیص داده شود. تا سود ایده‌ها به دور از لو رفتن و سوءاستفاده به جیب ایده‌پردازان برودوی گفت: در کنار راه‌اندازی این سامانه، یک اتفاق دیگری را هم ایجاد کردیم که ایده‌ها و طرح‌ها دیده شوند و امکان فروش این ایده‌ها برای مدیران تلویزیون، صاحبان پلتفرم‌ها و سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود تا از این طریق هم ایجاد اشتغال شود و هم نسل جوان بتوانند با ایده‌های جدید بیایند و پیشکسوتانی که به هر دلیل نمی‌توانند کار اجرایی کنند بتوانند به واسطه ایده‌های‌شان درآمدزایی داشته باشند.

سعید مقیسه رئیس ساترا نیز در این نشست تأکید کرد: باید به ظرایف این سامانه طرح و ایده هم توجه کرد تا تلاش‌ها ثمره خوبی داشته باشد. باید طوری این سامانه کار خود را پیش ببرد تا بتواند پاسخ‌دهنده سؤالات حقوقی باشد که احتمالا مخاطبانش با آن مواجه خواهند شد.

مقیسه بیان کرد: باید طوری گام‌ها را بردارید که طرح اورجینال از کپی شده تشخیص داده شود. تا سود ایده‌ها به دور از لو رفتن و سوءاستفاده به جیب ایده‌پردازان برود. از طرفی کسی یا کسانی که در این زمینه سوءاستفاده کرده‌اند و این رفتارها را در دستور کارشان دارند جرأت نکنند به میدان بیایند.

در پایان این مراسم از سامانه ثبت طرح و ایده رونمایی شد؛ سامانه‌ای که در راستای حمایت از ورود ایده‌های بدیع و مبتکرانه به بازار تولیدات رسانه‌ای و گسترش چتر حمایت از مالکیت حقوقی و معنوی آثار، راه‌اندازی شده و پذیرای طرح‌ها و ایده‌های نو در قالب برنامه‌های تلویزیونی، مجموعه‌های نمایشی، فیلم تلویزیونی، انیمیشن و مستند است.

دومین نمایشگاه ملی «رصتا» دهم دی ماه با حضور پیمان جبلی رئیس صداوسیما، سعید مقیسه رئیس ساترا و جمعی از مسئولان و پلتفرم‌ها در مصلای امام خمینی(ره) افتتاح شد و تا ۱۲ دی ماه ساعت ۱۸ ادامه دارد.

آخرین آمار ثبت نام سکوهای دارای از مجوز از ساترا بیانگر افزایش تقریبا دو برابری میزان مشارکت رسانه‌های فراگیر در این نمایشگاه است و تاکنون ۱۵۱ رسانه دارای مجوز از ساترا برای شرکت در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و علاوه بر این برخی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و سایر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات به رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر در این نمایشگاه حضور دارند.

همگرایی و هم‌افزایی بین فعالان، ذی‌نفعان و حمایت‌کنندگان صوت‌و تصویر فراگیر، ایجاد فرصت برای توسعه هدفمند سکوهای صوت‌و تصویر فراگیر و شناسایی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فعالان زنجیره ارزش آفرینی رسانه‌ها و همچنین بازایابی و عرضه اقتصادی تولیدات به نفع تولیدکنندگان و مشاغل ذیربط از جمله اهداف و دستاوردهای این نمایشگاه به‌ عنوان مهمترین رویداد بزرگ ملی در حوزه نمایش خانگی و صوت و تصویر فراگیر به شمار می‌رود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا